Macron ve Varně kritizoval Polsko, prý si samo zvolilo izolaci

Macron ve Varně kritizoval Polsko, prý si samo zvolilo izolaci
Popisek: Emmanuel Macron
25 / 08 / 2017, 14:00


Bulharsko podporuje reformu unijní směrnice o pracovnících vysílaných do zahraničí, hledat by se ale při jejích změně měla rovnováha mezi zájmy starých a nových členských zemí Evropské unie. Po setkání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem to řekl bulharský prezident Rumen Radev. Macron na tiskové konferenci po jednání mimo jiné kritizoval Polsko. Zdůraznil také, že chce prolomit "zeď, která dělí nové a staré členy EU".

"Změny současných norem jsou potřebné," řekl Radev po setkání s Macronem v přímořském letovisku Varně. Při reformně unijní směrnice o vysílání pracovníků do jiných členských zemí EU je podle něj ale nutný "komplexní" přístup, aby se našla rovnováha mezi zájmy starých i nových členů evropské osmadvacítky.

Macron do Bulharska zavítal po čtvrteční návštěvě Rumunska a po středečním setkání s rakouským kancléřem Christianem Kernem, českým premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedou slovenské vlády Robertem Ficem v Salcburku. Také s nimi jednal o připravované reformě směrnice EU, která upravuje vysílání pracovníků do jiných členských zemí. Macron kritizuje údajný mzdový dumping při vysílání pracovníků z nových členských států EU, který podle něj ohrožuje pracovní místa v bohatších zemích.

Pozornost ještě před začátkem prezidentovy cesty po střední a jihovýchodní Evropě vyvolal fakt, že Macron opominul Maďarsko a Polsko, jejichž pravicové vlády jsou obviňovány z odmítání unijních hodnot.

Na tiskové konferenci po setkání s Radevem francouzský prezident Polsko kritizoval. Varšava podle něj sama zvolila izolaci v rámci EU. Současná polská vláda se rozhodla pustit se s Evropskou unií do sporu na mnoha frontách, a nebude proto schopna určovat budoucí směr vývoje evropského bloku, řekl Macron. "Polsko neformuje evropskou budoucnost dnes a nebude formovat ani Evropu zítřka," řekl.

"Evropa je regionem, který vznikl na základě hodnot, vztahu k demokracii a veřejné svobodě, se kterými je nyní Polsko v konfliktu," uvedl Macron. Postoj polské vlády ke směrnici o vysílání pracovníků označil za "další omyl". Poláci si podle něj nezaslouží, aby jejich země byla v konfliktu s Evropskou unií, do kterého se pustila vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Na adresu Bulharska vyjádřil francouzský prezident přání, aby se plně zapojilo do debaty o budoucnosti EU. "Chceme prolomit zeď, která dělí nové a staré členy EU," zdůraznil Macron. Balkánská země by se podle něj měla rovněž stát členem "vylepšeného" schengenského prostoru. Bulharsko je členem EU od roku 2007, stejně jako sousední Rumunsko či Chorvatsko ale stále není členem prostoru bez vnitřních pohraničních kontrol.

"Bezpečnost evropských hranic začíná zajištěním naší hranice," zdůraznil bulharský prezident, jehož země bude od počátku příštího roku předsedat Radě EU.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace