Maďarského premiéra kritizuje EU: Nechce imigranty a ještě chce zavést trest smrti

Maďarského premiéra kritizuje EU: Nechce imigranty a ještě chce zavést trest smrti
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
29 / 04 / 2015, 12:30

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán je na kordy s EU už nejen kvůli její přistěhovalecké politice. Pojede na kobereček do Bruselu.

Pravicová vláda premiéra Viktora Orbána v Maďarsku přidělává starosti ostatním členským státům Evropské unie.

Minulý pátek uvedl premiér Orban pro maďarská média, že imigrační politika EU je "hloupá", a že "imigrace by měla být zastavena." S oznámením přišel den poté, co se lídři na summitu v Bruselu dohodli na preventivních opatřeních proti úmrtím migrantů ve Středozemním moři.  (zdroj: Deutsche Welle)

Všichni nelegální migranti budou zahrnuti do tzv. "návratového programu", jehož realizací byla pověřena agentura Frontex. Evropská unie raději zdvojnásobí finanční prostředky na operace Triton a Poseidon, které mají za úkol monitorovat pohyb nelegálních uprchlíků, než aby přijala až několik stovek tisíc afrických uprchlíků.

Maďarský předseda vlády opakovaně prohlásil, že jeho země „musí zavřít dveře“ před ekonomickými uprchlíky a upozornil, že Maďarsko se pro běžence stále více mění z tranzitní země v zemi cílovou.

Kosovských běženců tam dorazí každý měsíc zhruba tisícovka a jeden ze starostů měst na hranici se Srbskem chce oddělit oba státy plotem (zdroj:novinky.cz)

„Hrozí humanitární katastrofa. Žádám postavení plotu na srbsko-maďarské hranici,“ uvedl na sociální síti László Toroczkai, starosta jihomaďarské obce Ásotthalom.

Premiér Orbán navíc včera při tiskové konferenci v jihomaďarském městě Pécs uvedl, že "stávající sankce za závažné trestné činy, jako je vražda, byly příliš měkké, a že je třeba udělat něco k nápravě problému". Tvrdá reakce přišla poté, co v nedalekém Kaposváru muž brutálně zavraždil 21 letou prodavačku trafiky. 

"Na pořadu dne je teď otázka znovuzavedení trestu smrti v Maďarsku," řekl Orban, a dodal: "Aby bylo všem zločincům jasné, že Maďarsko se nezastaví před ničím, pokud jde o ochranu svých občanů." Trest smrti byl v Maďarsku zrušen v roce 1990.

Trest smrti zakazují Charta základních práv Evropské unie a nepřipouštějí ho ani Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod Rady Evropy a Listina základních práv a svobod. 

Reakce z EU přišla opravdu rychle. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz ve středu uvedl, že chce kvůli slovům o znovuzavedení trestu smrti s Orbánem mluvit. Zdroj: novinky.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace