Maďarsko navrhuje společnou ochranu hranic zemí V4 proti nelegálním uprchlíkům

Maďarsko navrhuje společnou ochranu hranic zemí V4 proti nelegálním uprchlíkům
01 / 10 / 2015, 19:45

Letos a příští rok očekává OSN nejméně 1,4 milionu uprchlíků, kteří se budou chtít dostat do EU.

Šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár dnes na tiskové konferenci prohlásil, že "maďarský premiér zahájil diplomatické konzultace se zeměmi Visegrádské skupiny o spolupráci v otázkách společné ochrany státních hranic." Uvedla to dnes agentura AP, kterou cituje americký server usnews.com

Lázár dnes uvedl, že maďarský premiér Viktor Orbán již mluvil s ostatními předsedy vlád České republiky, Slovenska a Polska. Visegrádská čtyřka podle Lázára prokázala v souvislosti s uprchlickou krizí solidaritu, která byla výjimečného významu. Skupina se na svém summitu shodla na společném postupu při řešení problematiky masového příchodu běženců. V září na mimořádné schůzce unijních ministrů vnitra ale Polsko jako jediné z V4 hlasovalo pro kvóty pro přerozdělení 120.000 uprchlíků mezi unijními zeměmi.

Do Maďarska v tomto roce už vstoupilo více než 291.000 migrantů včetně 87.000 utečenců přes chorvatsko-maďarské hranice. Lazar řekl, že plot na hranici s Chorvatskem by měl být dokončen co nejdříve, aby bylo možné "bránit Maďarsko a Evropu."

Agentura OSN pro uprchlíky informovala, že letos do Evropy přicestuje nejméně 700,000 uprchlíků a na zvládnutí takového počtu imigrantů je nutné vyčlenit částku kolem 100 milionů dolarů.  Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ve čtvrtek zvýšil svůj již zastaralý odhad počtu uprchlíků, kteří se budou chtít dostat do Evropy.  

UNHCR očekává, že do Evropy uprchne přes Středozemní moře letos a následující rok 2016 celkem 1,4 milionu uprchlíků, což je prudký nárůst oproti prvnímu odhadu 850 tisíc uprchlíků. V prognóze UNHCR se před měsícem přitom mluvilo jen o 400 tisíc uprchlících. „Je možné, že počty příchozích budou v roce 2016 ještě mnohem vyšší, ale předpoklad je v tomto období podobný údajům platným pro rok 2015,“ uvádí ve zprávě UNHCR. (Zdroj: zpravyextra.cz)

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.