Maďarsko odmítlo kvóty. Referendum je ale neplatné

Maďarsko odmítlo kvóty. Referendum je ale neplatné
03 / 10 / 2016, 06:00

Maďaři v drtivé většině kvóty odmítli. Přišlo ale méně než 50 procent voličů.

Budapešť (ČTK) - Celkem 98,2 procenta maďarských voličů, kteří odevzdali hlas ve včerejším referendu, odmítlo kvóty na přerozdělování migrantů v Evropské unii. Vyplývá to ze sečtení 94,8 procent hlasů, uvedla agentura Reuters s odkazem na internetové stránky volební komise.

Hlasování je ale podle všeho kvůli nízké účasti neplatné. Pro platné referendum bylo potřeba, aby hlasovala polovina všech voličů. Odborníci odhadovali účast na 42 až 46 procent. V 15:00 SELČ byla účast jen 30,66 procent voličů, o dvě a půl hodiny později to bylo 39.88 procenta, citovala maďarská agentura MTI z údajů volební komise.

Premiér Viktor Orbán referendum přesto označil za vítězství a ohlásil změnu ústavy. Uvedl mimo jiné, že v referendu odmítlo kvóty víc lidí, než kolik jich v roce 2003 hlasovalo v plebiscitu pro vstup země do Evropské unie. Premiér Orbán také prohlásil, že se jím budou muset zabývat i unijní instituce v Bruselu:

„Brusel bude muset učinit důležité rozhodnutí, teď je řada na něm. Evropská unie je demokratickým společenstvím a teď dala v jednom členském státě drtivá většina účastníků referenda najevo, že nesouhlasí se záměry Bruselu." zdroj: rozhlas.cz

Podle krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) jsou výsledky referenda "osobním selháním" Viktora Orbána. Jak uvedl šéf strany Gábor Vona, vládnoucí strana Fidesz by se teď neměla snažit výsledky hlasování omlouvat, ale spíše přiznat, že "selhala". Vůdce Jobbiku v této souvislosti vyzval Orbána k odstoupení. Maďarští voliči podle něj nevyslali vzkaz do Bruselu, ale jde o vzkaz určený právě maďarskému premiérovi.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.