Maďarsko přitvrdilo. Zadržuje na hranicích stovky uprchlíků

Maďarsko přitvrdilo. Zadržuje na hranicích stovky uprchlíků
09 / 07 / 2016, 16:15

V tranzitní zóně nyní maďarské úřady zadržují několik stovek lidí a více než tisícovka uprchlíků čeká na možnost přejít do Maďarska v Srbsku, kde část migrantů nocuje pod širým nebem.

Bělehrad/Budapešť (ČTK)- Poté, co Budapešť tento týden zavedla nové předpisy a tranzitní zóny pro migranty, je situace na maďarsko-srbských hranicích stále napjatější a Maďarsko za to kritizuje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Informoval o tom dnes server BBC. 

Podle nových maďarských předpisů, které vstoupily v platnost v noci na úterý, budou imigranti zadržení v osmikilometrovém pohraničním pásmu vraceni zpět za hranici a bude jim nabídnuta možnost, aby si v tranzitní zóně podali žádost o azyl. Osoby, které se podřídí, nebudou ze země vyhoštěny a jejich žádosti úřady bezodkladně vyřídí.

Na webu maďarského ministerstva vnitra jsou uvedeny počty zachycených migrantů. Za poslední tři dny neevidují téměř žádné běžence.

Mluvčí regionální kanceláře UNHCR v Budapešti Erno Simon BBC řekl, že ho nová praxe znepokojuje a že podmínky na hranicích jsou nyní pro migranty nebezpečnější. Ve středu UNHCR a další organizace informovaly, že si kolem 120 uprchlíků stěžovalo, že byli do Srbska vráceni bez toho, aby dostali možnost žádost o azyl podat.

V tranzitních zónách u hraničních přechodů Röszke-Horgos a Tompa-Kelebija čekají na vyřízení úředních záležitostí stovky lidí několik dní. Za poslední dny se rovněž až na 1300 zdvojnásobil počet lidí, kteří čekají na srbské straně hranice. Podle agentury APA jde převážně o ženy a děti. Asi 800 z nich žije v provizorních podmínkách mimo uprchlická zařízení přespává pod širým nebem; na místě chybí hygienická zařízení.

Srbská vláda v pátek svolala mimořádné jednání, protože během 24 hodin do země proniklo 500 migrantů přes území Bulharska a Makedonie.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace