Maďarsko se brání uprchlíkům: Tranzitní zóny, zadržovací tábory, nasazení armády i výjimečný stav

Maďarsko se brání uprchlíkům: Tranzitní zóny, zadržovací tábory, nasazení armády i výjimečný stav
28 / 08 / 2015, 19:30

Maďarská vládnoucí strana Fidesz dnes obvinila EU z toho, že provádí "nezodpovědnou politiku pobízení ekonomických migrantů, aby zamířili do Evropy za lepší budoucností". Jenom za dnešek bylo na srbských hranicích zadrženo přes 3200 imigrantů.

Maďarská vláda předloží příští týden parlamentu soubor třinácti novel zákonů reagujících na současnou uprchlickou krizi. S odvoláním na předsedu parlamentní frakce vládnoucí strany Fidesz o tom dnes informovala agentura MTI.

Součástí opatření proti ilegální imigraci bude údajně i vytvoření tranzitních zón podél maďarsko-srbské hranice či možnost vyhlášení výjimečného stavu v případě masového přílivu běženců. Žádné z chystaných opatření není v rozporu s mezinárodním právem, uvedl dnes předseda frakce Fideszu v parlamentu Gergely Gulyás na tiskové konferenci.

Ministr vnitra: Do Česka se neblíží imigrační vlna, opatření jsou dostatečná

V tranzitních zónách u jižních hranic by měly fungovat zadržovací tábory, které by bylo možné opustit jen směrem do Srbska. Migranti a uprchlíci by v nich museli zůstat do doby, než by skončilo jejich azylové řízení. Právě zrychlení azylového řízení na několik dní by mělo být další součástí navrhovaných změn.

Maďarská vláda navíc navrhuje vyhlášení mimořádného stavu i v případě masového přílivu běženců. Novela zákona o obraně země by měla umožnit zapojení armády do ostrahy hranic. Vláda by k němu ale podle Gulyáse přistoupila pouze v krajním případě, vojáci by u sebe prý navíc neměli mít smrtící zbraně.

Ministr vnitra: Migrace není důvodem pro znovuzavedení ochrany českých hranic.

Strana Fidesz se chystá novelizovat i trestní zákoník. Trestným by se mohlo stát například i ničení pohraničního plotu, s přísnější penalizací by v případě schválení zákona museli počítat převáděči. Úřady by jim také mohly zabavit peníze získané pašováním lidí. Sami ilegální imigranti by mohli být vypovězeni ze země.

Maďarsko nyní dokončuje plot podél své 175 kilometrů dlouhé hranice se Srbskem, přesto do země dál denně proudí tisíce běženců na takzvané balkánské trase. Podle dnes zveřejněných údajů imigračního úřadu požádalo v srpnu o azyl v Maďarsku zatím 38.912 lidí. V červnu jich přitom bylo 16.578. Letos policie zadržela na maďarsko-srbské hranici více než 140.000 běženců.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace