Maďarsko slaví úspěch. Plot na srbských hranicích téměř úplně zastavil příliv ilegálních imigrantů.

Maďarsko slaví úspěch. Plot na srbských hranicích téměř úplně zastavil příliv ilegálních imigrantů.
Popisek: ilustrační foto
17 / 09 / 2015, 09:30

Policie zveřejnila data o počtu nelegálních imigrantů.

Maďarská policie ve středu 16. září spustila internetové stránky, na kterých zveřejňuje údaje o počtech zadržených ilegálních imigrantů. Podle údajů zachycených v grafu je naprosto jasné, že hraniční plot, tolik kritizovaný evropskými politiky a ochráncí lidských práv, úspěšně plní svoji funkci. 

Internetové stránky maďarské policie

Maďarsko dokončilo výstavbu první části plotu na svých hranicích v pondělí 14. září. Den poté začaly platit nové zákony, které podstatně zvyšují tresty za nedovolené překročení hranice i za poškozování plotu. Maďarská vláda zpřísnila i azylovou politiku. Maďarský premiér Viktor Orbán k tomu uvedl:

"Pokud se někdo prohlásí za uprchlíka poté, co nepodal žádost v Srbsku, jeho žádost bude v Maďarsku zamítnuta, protože Srbsko je bezpečná země." 

Podle údajů zveřejněných maďarskou policií došlo k poklesu počtu zadržených imigrantů. Od začátku roku vstoupilo na maďarské území kolem 200 tisíc uprchlíků. Podle schengenských dohod je Maďarsko povinné zajistit ochranu vnějších hranic, což jako jediný stát EU úspěšně plní.

Naprostá většina migrantů, kteří se v současné době doslova valí do Evropy a Evropou, přichází na její území ilegálně a v rozporu se zákony zemí, na jejichž území se pohybují. Nedokáže je zastavit ani nasazení policie a národních armád na vnitřních hranicích EU, ani ploty.

Vojenský analytik Jaroslav Štefec uvedl už 31. srpna v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz:

Nemohu radit EU, co by měla dělat. Ale určitě vidím jako východisko okamžité zajištění neprůchodnosti schengenské hranice. Současně s uzavřením hranice musí EU řešit dva problémy – co s migranty, kteří ilegálně pronikli na území EU, a jak zajistit a zejména zaplatit distribuci a péči lidí, kteří získali status uprchlíka a právo dočasného pobytu.

"Migrační vlna bude sílit, o svoje hranice se musíme postarat sami" řekl prezident Zeman

Tagy článku