Maďarsko vs. bruselská pokusná laboratoř. Orbán drží prapor suverenity v Evropě

Maďarsko vs. bruselská pokusná laboratoř. Orbán drží prapor suverenity v Evropě
Popisek: EU
18 / 09 / 2017, 09:00

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó minulý týden prohlásil, že země bude dále bojovat proti systému ,,přerozdělovacích" kvót migrantů.

Ať už si myslíme o Orbánově vládě v Maďarsku cokoliv, jedno jí upřít nelze - boj proti postupnému odnímání suverenity zemí EU ve prospěch jednoho velkého zbyrokratizovaného celku, kde bohužel ti velcí vládnou těm malým. Szijjártó zcela správně řekl, že Maďarsko nesdílí takový přístup, že čím méně bude suverenity na úrovni členských států, tím pak bude automaticky silnější i EU.

Hrdý prapor suverenity, který se snaží premiér Viktor Orbán pevně držet, je však v evropském kontextu takřka ojedinělý. Ostatní státy buď poslušně bruselskému establishmentu na jeho experimenty jasně podlamující národní suverenitu kývají, nebo projevují tichý, ,,blahosklonný" souhlas. Což je ale v podstatě to samé.

psali jsme: Syndrom prázdného papíru, či jalových hlav?

Je to zároveň jeden z dalších důkazů, jak Brusel ztratil za poslední roky absolutně kontakt s realitou. Nejenže nedbá na přirozené potřeby národních států a postupně ulamuje kousky z jejich suverenity, kterou si některé státy vydobývaly po staletí, ale ještě jim arogantně shora diktuje, že naše pomázankové máslo vlastně není pomazánkové máslo, a proto se musí přejmenovat. A názorně jsme pak kolektivní bruselskou inteligenci v akci viděli u směrnice o regulaci zbraní.

,,Syndrom prázdného papíru" nabyl zcela obludných rozměrů, jen proto aby dlouhodobě zajistil teplé místečko několika stovkám bruselských byrokratů, kteří dělají, že rozumí všemu, a přitom nerozumí ničemu. Původní projekt hospodářsko-politické spolupráce se za několik desetiletí totálně zpolitizoval a nyní EU vládnou jen ti největší a nejmocnější. Ti malí, bohužel jak už to bývá v dějinách, nakonec vždy ostrouhají.

Maďarsko je jedním z mála ostrůvků odporu, který bojuje za zachování své přirozené suverenity,  a nechce si nechat tupě diktovat bruselskými mocipány. Orbán zkrátka svou zemi nechce zaprodat hloupým nařízením, které jsou oktrojovány z bruselské pokusné laboratoře. Pokud by se většina členských států postavila za Maďarsko a odmítla například vnucenou migrační politiku, nezbývalo by bruselským vládcům nic jiného než ustoupit, a to i v dalších věcech. Ale to je možná jen naivní představa.

Tagy článku