Maďarsko zpřísnilo podmínky pro azyl. A plot proti uprchlíkům bude.

Maďarsko zpřísnilo podmínky pro azyl. A plot proti uprchlíkům bude.
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
06 / 07 / 2015, 16:00

Plot bude stát během několika měsíců. Světové organizace protestují, brzy se přidají ochránci lidských práv.

Maďarský parlament v pondělí schválil zákon, který zpřísňuje podmínky pro žadatele o azyl a povoluje vybudování plotu na hranici se Srbskem k zastavení přílivu nelegálních imigrantů. Informovala o tom agentura Reuters

Nový zákon zkracuje dobu pro posuzování žádostí o azyl a umožní odmítnout žádosti přistěhovalců, kteří při jejich cestě například ze Sýrie, Afghánistánu či Iráku prošli nějakou takzvanou bezpečnou zemí, kde jim nic vážného nehrozilo. (Zdroj: lidovky.cz)

Plot má být čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý, a má podle vlády „bránit Maďarsko a Evropskou unii před nečekaně velkým tlakem ilegální imigrace“.

Zákon už stačila zkritizovat jak Rada Evropy, tak OSN, protože podle nich bude "v zemi oslabena ochrana uprchlíků". 

Už dříve řekl maďarský premiér Viktor Orbán, že "imigrační politika EU je "hloupá", a že "imigrace by měla být zastavena", což vyvolalo ostrou reakci mainstreamových médií i předních politiků v EU. 

Nicméně situace v Maďarsku s nelegálními běženci je neudržitelná;  v azylovém táboře nedaleko Szegedu musela zasahovat pořádková policie se slzným plynem.

Od začátku letošního roku se však už do Maďarska dostalo přes 68 tisíc běženců a země má, podle vlády, obrovské technické problémy s přijímáním dalších utečenců. Maďarsko také tvrdí, že migranti přichází i z Řecka, které  dlouhodobě nezvládá imigrační vlnu. 

 

 

Tagy článku