Maďarský nacionalismus jakou soudek s prachem pro Evropu. Orbán ,,tvrdí muziku“ dříve zakázanou ideologií

Maďarský nacionalismus jakou soudek s prachem pro Evropu. Orbán ,,tvrdí muziku“ dříve zakázanou ideologií
Autor fotografie: European People's Party – EPP Summit, Brussels, CC BY 2.0|Popisek: Viktor Orbán
06 / 01 / 2023, 12:00

V Maďarsku narůstají zřetelně nacionalistické tendence, objevují se stále více mapy s „Velkým Maďarskem“ a weby či blogy diskutující tuto problematiku. Faktem je, že v Maďarsku to není nic nového, ale současný nárůst a evidentní zapojení vládních elit je alarmující. A to včetně ochoty revidovat ,,nenáviděnou" Trianonskou dohodu.

Myšlenka „Velkého Maďarska“ dlouhodobě žila především mezi maďarskými komunitami v zahraničí, a to včetně USA. Zde byl zadokumentován případ, kdy maďarský kulturní soubor pro vystoupení na vojenské základně rozeslal pozvánky s mapkou „Velkého Maďarska“ na titulní stránce. Ale který Američan by poznal rozdíl, že?

Ale nyní se situace vyhrocuje. Nejdříve to bylo přičítáno migrační vlně, ale kořeny jsou mnohem a mnohem hlubší. Jednou závažnou věcí v této agendě je, že požehnáním vlády premiéra Viktora Orbána jsou zahraniční maďarské komunity, jež mnohé financují, a na domácí scéně je to až extrémní pravice. Ale jak se říká, „účel světí prostředky“.

Maďarsko se stále více vymezuje vůči sousedním státům a obvyklou rétorikou je nedodržování práv a svobod maďarské menšiny. To se týká především Slovenska a Rumunska. Ale nejpalčivějším regionem je tzv. Carpatian Basin, též Pannonian Basin, což znamená Karpatská nebo Panonská pánev, tedy velmi úrodná oblast, o kterou se však dělí Maďarsko se sousedy jako Slovinsko, Srbsko a Bosna, vzhledem k tomu, že pánev začíná již v Alpách, zemí majících k ní přístup je mnohem vice, a to i ČR.

Pokud by tedy Maďarsko prudce teritoriálně expandovalo a odřízlo okolní státy od úrodné Karpatské/Panonské pánve, velmi efektivně tím poškodí nebo i zničí většinu jejich zemědělství, respektive rostlinné produkce.

Dalším zajímavým faktorem maďarské politiky je tzv. „návrat ke kořenům“, opět sponzorovaný ze zahraničí a realizovaný pravicovými extremisty. Zde je nejmarkantnějším festival Kurultaj. Jeho hlavní organizátor Andras Biro má velmi blízko k premiérovi  Orbánovi. Základní informací vycházející z těchto festivalů je, že Maďarsko nemá kořeny v křesťanské Evropě, ale je spojeno více s Tureckem, turkickými národy a potomky Hunů, tedy až po Mongolsko. Za komunistické éry byla jejich filozofie zvaná turanismus zakázána, ale nyní byla přehodnocena na nejvyšších vládních místech a dochází dokonce i k úpravám školních osnov. (turanismus, též panturkismus zahrnuje státy od Finska po Mongolsko vzhledem k jazykové či jiné příbuznosti).

 

Turecko, Kypr, Německo, Francie, Anglie, USA, Bulharsko, Řecko, Gruzie, Sýrie, Irák, Severní Makedonie

70 milionů

Ázerbájdžánci

Ázerbájdžán, Írán, Irák, Turecko, Gruzie

21 až 40 milionů

Uzbeci

Uzbekistán, Afghánistán, Pákistán, Tádžikistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Turkmenistán

28,3 milionů

Ujgurové

Východní Turkestán (Čína), Kazachstán, Uzbekistán, Kyrgyzstán, Pákistán, Turecko

20 milionů

Kazaši

Kazachstán, Rusko, Pákistán, Východní Turkestán (Čína), Uzbekistán

16 milionů

Turkmeni

Turkmenistán, Irák, Pákistán, Írán, Afghánistán

8 milionů

Tataři

Rusko, Uzbekistán, Kazachstán, Turecko, Tádžikistán, Polsko, Litva, Ukrajina, Finsko

10 milionů

Kyrgyzové

Kyrgyzstán, Pákistán, Afghánistán, Uzbekistán, Východní Turkestán (Čína), Tádžikistán

4,5 milionů

Baškirové

Rusko, Uzbekistán, Kazachstán,

2 miliony

Krymští Tataři

Ukrajina (Krym), Rusko, Kazachstán, Uzbekistán, Turecko, Rumunsko

od 0,5 do 2 milionů

Kaškajové

Írán

1,7 milionů

Čuvaši

Rusko

1,8 milionů

Karakalpakové

Uzbekistán, Kazachstán, Turkmenistán

0,6 milionů

Sacha/Jakuti

Rusko

0,5 milionů

Kumykové

Rusko

0,4 milionů

Karačajové a Balkaři

Rusko, Turecko

0,4 milionů

Tuvinci

Rusko, Mongolsko

0,3 milionů

Gagauzové

Moldávie, Ukrajina, Rumunsko

0,2 milionů

Karaimové a

a Krymčáci

 

Litva, Polsko, Rusko, Turecko

0,2 milionů

 Toto činí 166,9 mil obyvatel v minimálně 26 zemích.

Pro Orbána je turanismus velmi výhodný, umožňuje mu kdykoliv odklon od EU a posílení vztahů s Tureckem a autoritářskými režimy střední Asie. Kurultaj je Mekkou odpůrců současných režimů Evropy, navíc je financován maďarskou vládou. Návštěvnost je pestrá – milovníci koní, pravicoví historici, uniformovaní členové zakázané Maďarské Gardy, ekoaktivisté, aktivní neonacisté, rodiny z okolí, delegace ze střední Asie, Turecka a Asie.

Je zvláštní, že Maďarská extrémní pravice se spojuje s islámskými státy, ale zřejmě jsou za tím finanční toky na podporu, jinak ideologicky, krom proklamace Hunů, jsou někde zcela jinde. Každopádně posilování vazeb Maďarska s Tureckem za vlády Erdogana a dalšími autoritářskými režimy (až diktaturami) Střední Asie je velké sousto pro NATO i EU. Pokud Orbán nehraje zcela vabank, může mu to poskytnout poměrně silné vyjednávací pozice – typu „pokud nechcete takto, mám lepší nabídku odjinud! A ta se vám nebude líbit“.

Jak již jsme psali dříve, Vladimir Putin „speciální operací vypustil džina z lahve a nacionalismus a neobvyklá, mnohdy nebezpečná spojenectví rostu jako houby po dešti. Orbán je v tuto chvíli „zralý“ na uzavření do specializovaného zařízení, jinak bude schopen rozvracet EU i NATO, a navíc vyvolávat multietnické a též nábožensky motivované konflikty. Jednou bude člen EU a NATO, pak bude hrát turanismus a hunské tradice a spojení se státy na východ.

 

Zdroje: cultures-of-history.uni-jena.de, sciencedirect.com, codastory.com

Tagy článku