Maďarský premiér obvinil USA z podpory ilegální migrace do Evropy

Maďarský premiér obvinil USA z podpory ilegální migrace do Evropy
20 / 05 / 2016, 13:30

Orbán: Obama a USA "velmi silně podporují současně uprchlickou vlnu, i proilegální migrační politiku a přejí si, aby bylo v Evropě co nejvíc muslimů."

Budapešť, Maďarsko (AP) - "Americký prezident Barack Obama a Spojené státy podporují nelegální migraci v Evropě, protože jí chtějí zahltit muslimy," uvedl ve čtvrtek maďarský premiér Viktor Orbán. 

Orban také řekl, že si nepřeje imigraci z mimoevropských zemí a že Maďarsko bude řešit své demografické problémy a ubývající pracovní síly vlastní politikou, například vyššími příspěvky pro rodiny s dětmi.

Podle maďarského ministra Jánose Lázára je americký finančník maďarského původu George Soros trojský kůň Obamovy imigrační politiky v Evropě a "jisté mocenské skupiny v Americe chtějí, aby se Evropa "naředila" a mohla v blízké budoucnosti spolupracovat co nejtěsněji s USA."

"Není to tak dávno, když se prezident Obama při návštěvě Evropy jasně vyslovil ve prospěch významu migrace, i nuceného přijetí uprchlíků," řekl Lázár na tiskové konferenci. Obama a USA "velmi silně podporují současně uprchlickou vlnu, i proilegální migrační politiku a přejí si, aby bylo v Evropě co nejvíc muslimů." 

Lázár současně uvedl, že George Soros je blízký spolupracovník bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a Hillary Clintonové, americké prezidentské kandidátky.

A právě Clinton popudil nejen Maďarsko, ale i Polsko, když v pátek 13. května na volebním mítinku jeho ženy Hillary prohlásil, že „Polsko a Maďarsko, dvě země, které by nebyly svobodné bez Spojených států a dlouhé studené války, se teď rozhodly, že demokracie znamená mnoho problémů.... Jen mi dejte autoritářské vedení a cizince nevpouštějte. Nic vám to nepřipomíná?“ řekl Clinton v narážce na kampaň republikána Donalda Trumpa. Podle agentury AP narážel také na uprchlické kvóty, které prosazuje Evropská unie, ale Polsko a Maďarsko je odmítají.

„Nikdo, dokonce ani bývalý prezident Spojených států Bill Clinton, si nesmí myslet, že může urážet Maďarsko. Naše svoboda byla dosažena díky desítkám tisíc obětí na lidských životech. Je naprosto nepřijatelné, aby tímto způsobem někdo boj maďarského lidu za svobodu marginalizoval. Pan Clinton jistě ví, že maďarští voliči o svojí budoucnosti rozhodli v demokratických volbách. Může se mu jejich volba sice nelíbit, ale to ještě není důvod, aby je tímto způsobem urážel,“ reagoval prostřednictvím tiskové agentury MTI ministr zahraničí Péter Szijjártó. Zdroj: portfolio.hu

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest na dotaz novinářů odpověděl, že tyto Lázárovy komentáře nezná a doplnil: "Nejsem si jistý, zda opravdu stojí za odpověď."

Maďarská vláda očekává od referenda, které se bude konat v říjnu, že se Maďaři vysloví proti plánu Evropské unie na přesídlení uprchlíků z Itálie a Řecka do dalších zemí unie.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.