Maďarský premiér Orbán navrhuje deportace ilegálních migrantů do Afriky

Maďarský premiér Orbán navrhuje deportace ilegálních migrantů do Afriky
22 / 09 / 2016, 18:15

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhuje, aby Evropská unie deportovala všechny ilegální migranty a soustředila je v monitorovaných uprchlických táborech mimo své území, kde by mohli čekat na vyřízení svých žádostí o azyl.

Budapešť (ČTK)- V rozhovoru, který zveřejnil server Origo, uvedl "Mohl by to být ostrov, mohla by to být pobřežní oblast na severu Afriky, ale bezpečnost a zásobování takové oblasti by musela ve svém vlastním zájmu garantovat Evropská unie. Ti, kteří přišli (do EU) ilegálně, musejí být zadrženi a odesláni." 

"Musíme založit velké uprchlické tábory mimo EU s ozbrojenou bezpečností a finanční podporou, kterou zajistí unie. Každý, kdo přijde ilegálně, tam musí být vrácen. Tam mohou požádat o azyl," dodal premiér.

V Německu žije 550 tisíc odmítnutých žadatelů o azyl. Ke konci letošního června podle údajů spolkové vlády v Německu žilo 549 209 migrantů, kterým úřady odmítly udělit v zemi azyl. Přes 406 tisíc z nich přitom v zemi pobývá už déle než šest let. Většina odmítnutých žadatelů o azyl pochází z Turecka (77 600), Kosova (68 549) a Srbska (50 817). Zdroj: tyden.cz

Orbán už dříve vyvolal velké kontroverze svými ostrými výroky na adresu migrantů i kvůli vybudování plotů na jižní hranici své země s cílem zastavit vlnu uprchlíků směřujících do Evropské unie. Jeho vláda také popudila Brusel vypsáním referenda, v němž se mají maďarští voliči 2. října vyjádřit k povinným kvótám na přerozdělení migrantů mezi členské země EU.

Maďarská vláda také vydala leták, ve kterém se uvádí, že hned několik míst ve Velké Británii je nepřístupných, protože se v nich pohybuje velký počet migrantů. „V Evropě existují no-go zóny a my v Maďarsku no-go zóny nechceme," řekl ministr zahraničí Péter Szijjártó pro BBC. Maďarská mapa ukazuje Londýn označený slovy „no-go", podobně jsou označeny také regiony v Německu, Francii a Belgii. 
Británie se ale brání, že tento text je „zjevně nepřesný". „Ve Velké Británii nejsou žádné oblasti, ve kterých není možné vymáhat právo," uvedlo v reakci na slova Maďarska britské ministerstvo zahraničí. Zdroj: eurozpravy.cz

Šéf úřadu Orbánova kabinetu János Lázár dnes podle agentury Reuters řekl, že maďarská vláda uvažuje o tom, že navrhne změny ústavy nebo právních norem Evropské unie, pakliže Maďaři v platném referendu povinné kvóty odmítnou.

Rakouský ministr zahraničí má řešení uprchlické krize. Příkladem je Austrálie

"Jestliže referendum bude platné a úspěšné (ve smyslu odmítnutí kvót), bude vláda zplnomocněna navrhnout buď změny v maďarské ústavě, nebo evropského právního rámce," uvedl Lázár na pravidelné čtvrteční tiskové konferenci v Budapešti.

Výsledek referenda bude platný, pokud se hlasování zúčastní více než polovina z osmi milionů voličů. Dosavadní průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina maďarské společnosti je proti kvótám.

Deník Népszabadság ve středu napsal, že Orbánova vláda by v případě jasného odmítnutí kvót v referendu mohla vyzvat ke změnám v lisabonské smlouvě upravující fungování unie, které by posílily svrchovanost členských států.

Plán na přerozdělení migrantů na základě povinných kvót, schválený členskými zeměmi EU loni, považuje Budapešť za porušení své národní svrchovanosti. V prosinci podala na toto unijní rozhodnutí stížnost k Soudnímu dvoru Evropské unie. Takové kvóty odmítají kromě Maďarska také ostatní tři státy visegrádské skupiny - Česko, Slovensko a Polsko.

Australská operace proti nelegálním uprchlíkům slaví úspěch

 

Tagy článku