Madrid odvolává vládu v Katalánsku a bude katalánské vedení stíhat pro vzpouru

Madrid odvolává vládu v Katalánsku a bude katalánské vedení stíhat pro vzpouru
28 / 10 / 2017, 07:00

Španělský premiér Mariano Rajoy dnes oznámil rozhodnutí odvolat katalánskou regionální vládu a rozpustit tamější parlament. Pravomoci katalánského kabinetu převezme ústřední vláda v Madridu. Nové volby se v regionu mají konat 21. prosince. Španělská generální prokuratura příští týden zahájí stíhání katalánského vedení pro vzpouru, za kterou mohou padat tresty až 30 let vězení.

O svou funkci přichází také šéf katalánské policie a několik dalších vysoce postavených činitelů, oznámil Rajoy v přímém televizním přenosu.

Madrid tak reaguje na rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky, kterou dnes schválil katalánský regionální parlament. Senát (horní komora španělského parlamentu) dal vzápětí Rajoyově vládě zelenou pro omezení katalánské autonomie.

Španělský premiér také oznámil, že požádá ústavní soud v Madridu, aby deklaraci označil za nelegální. Soud již informoval, že zahájil příslušné procedury a své rozhodnutí vynese v příštích dnech.

Madrid bude katalánské vedení stíhat pro vzpouru

Španělská generální prokuratura příští týden zahájí stíhání katalánského vedení pro vzpouru, za kterou mohou padat tresty až 30 let vězení. Prokuratura tak reagovala na dnešní hlasování katalánského parlamentu, který schválil rezoluci o nezávislosti.

Opatření bude namířeno zejména proti předsedovi katalánské regionální vlády Carlesovi Puigdemontovi a předsedkyni katalánského regionálního parlamentu Carme Forcadellové, kteří se ve snaze o přijetí rezoluce angažovali nejvíce.

Stíháni by mohli být i další členové katalánské vlády a také poslanci, kteří pro rezoluci hlasovali. U nich ale prokazování vzpoury komplikuje skutečnost, že hlasování bylo tajné. Forcadellová by měla být obviněna z toho, že hlasování vůbec umožnila, a Puigdemont z toho, že k parlament k přijetí deklarace vyzval.

Rezolucí se v příštích dnech bude také zabývat španělský ústavní soud; očekává se, že dokument označí za neplatný.

 Katalánsko schválilo nezávislost. Madrid omezí jeho autonomii.

Katalánský parlament, v němž mají většinu separatisté, schválil dnes rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky. Krátce poté odhlasoval španělský Senát, že Madrid může omezit autonomii Katalánska. Oba zastupitelské sbory svá rozhodnutí přijaly absolutní většinou hlasů. O zavádění konkrétních opatřeních vůči Katalánsku začne už dnes jednat španělská vláda. Prvním krokem, možná už v řádu hodin, by mělo být odvolání katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a jeho vlády. EU v reakci na nejnovější vývoj uvedla, že pro ni se nic nemění a jediným partnerem pro dialog zůstává Španělsko. Stejně reagovaly i Spojené státy a také Česko.

Španělský premiér Mariano Rajoy po schválení katalánské rezoluce vyzval Španěly ke klidu a uvedl, že jeho vláda obnoví ústavní pořádek v Katalánsku. Rezoluce o nezávislosti, kterou v Barceloně nadšeně přivítal dav demonstrantů, je podle Madridu nelegální. Právníci tvrdí, že ústavě mimo jiné odporuje text rezoluce, když se odvolává na dva zákony přijaté katalánským parlamentem letos v září (o referendu a o přechodu k nezávislosti). Ty už dříve zneplatnil ústavní soud.

Pro odtržení ekonomicky silného Katalánska od španělské monarchie se ve 135členném místním parlamentu vyslovilo 70 poslanců, deset bylo proti a dva hlasovací lístky byly prázdné. Poslanci tří opozičních stran - Ciutadans, lidovci a socialisté - na protest před hlasováním opustili sál. Hlasování bylo tajné, poslanci po vyvolání svého jména vhodili lístek do volební urny. Někteří svůj negativní hlas ukázali na kamery. Kladný hlas může podle španělských médií znamenat zahájení trestního stíhání, protože vyhlášení nezávislosti odporuje španělské ústavě.

Pro omezení autonomie Katalánska se dnes ve španělském Senátu, který má 266 členů, vyslovilo 214 senátorů, 47 bylo proti a jeden se zdržel. Senátoři hlasovali pro návrh španělské vlády aktivovat ústavní článek 155, který umožňuje Madridu omezit autonomii regionu, jehož vedení porušuje ústavu či zákony. Cílem omezení autonomie, které má být postupné a dočasné, je uspořádání nových regionálních voleb v Katalánsku do šesti měsíců.

Návrh schválený Senátem umožňuje odvolání katalánského premiéra a jeho týmu, omezení pravomocí katalánského parlamentu, zasahování do autonomních orgánů, jako je například regionální policie, a svolání voleb do šesti měsíců. Nyní je na španělské vládě, které kroky a v jakém sledu podnikne.

Na katalánskou rezoluci o nezávislosti reagovala například Evropská unie. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska se pro EU nic nemění a jediným partnerem pro dialog zůstává Španělsko. Také Česko dál považuje Katalánsko za součást Španělska, uvedlo dnes české ministerstvo zahraničí. "Vyhlášení katalánské nezávislosti, jakož i předchozího referenda, je v jasném rozporu s platnou španělskou ústavou," upozornil Černínský palác v prohlášení. Také USA považují nadále Katalánsko za nedílnou součást Španělska a podporují úsilí Madridu udržet zemi jednotnou, uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Katalánská rezoluce o nezávislosti nepříznivě zasáhla finanční trhy: španělské akcie zrychlily pokles a rovněž kurz eura oslabil proti dolaru. Hlavní index španělských akcií IBEX 35 odepisoval až 2,1 procenta a ocitl se na čtyřdenním minimu; později ztráty zmírnil. Index akcií bank z eurozóny ztrácel až 1,8 procenta.

Dnešní události v Madridu a Barceloně jsou vyvrcholením procesu, který nastartovali katalánští separatisté před dvěma lety poté, co vyhráli regionální parlamentní volby. Letos 1. října uspořádala místní vláda v Katalánsku referendum, jehož výsledky nyní argumentuje a které ale bylo podle Madridu nelegální. Pro vyhlášení nezávislosti se v něm sice vyslovilo 92 procent hlasujících, účast ale činila jen 43 procent. Řada volebních místností zůstala zavřená, protože Madrid pohrozil trestním stíháním každému, kdo se na organizaci referenda bude podílet.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku