Madrid začne prakticky přebírat kontrolu nad katalánskými úřady

Madrid začne prakticky přebírat kontrolu nad katalánskými úřady
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: španělský vlajka
30 / 10 / 2017, 07:30

Dva dny po sesazení katalánské regionální vlády a rozpuštění parlamentu ovládaného separatisty dnes začne v tomto autonomním regionu praktické přebírání kontroly nad úřady Madridem. Nucená správa má trvat přinejmenším do regionálních voleb, které španělský premiér Mariano Rajoy stanovil na 21. prosince.

Rajoy o omezení katalánské autonomie rozhodl v pátek. Sesazení tamní vlády a rozpuštění parlamentu oznámil poté, co katalánský zákonodárný sbor týž den schválil rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky a co krátce nato odhlasoval Senát (horní komora španělského parlamentu), že Madrid může autonomii Katalánska omezit.

Tato opatření oficiálně vstoupila v platnost v sobotu poté, co byla ještě v noci zveřejněna v úředním věstníku. Rajoy formálně převzal funkce předsedy a místopředsedy katalánské vlády, výkonem většiny jejich kompetencí ale pověřil místopředsedkyni španělské vlády Sorrayu Sáenzovou.

Nejasný zůstává osud katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle médií by španělský generální prokurátor José Manuel Maza mohl již dnes nařídit jeho zatčení, neboť se chystá sesazenou katalánskou vládu tento týden obvinit ze vzpoury. Pokud soud 54letého Puigdemonta shledá vinným z tohoto trestného činu, hrozí mu až 30 let vězení.

V sobotním televizním projevu dal Puigdemont na vědomí, že své odvolání neuznává. Vyzval přitom stoupence nezávislosti ke klidnému "demokratickému" odporu a prohlásil, že chce dál pracovat na založení své "svobodné země".

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace