Maduro: Venezuelská opozice je vyloučena z prezidentských voleb

Maduro: Venezuelská opozice je vyloučena z prezidentských voleb
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Nicolás Maduro
11 / 12 / 2017, 12:30

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb, informoval dnes zpravodajský server BBC. Podle Madura budou moci kandidáta nominovat jen ty strany, které se zúčastnily nedělních voleb starostů. Vedení stran Především spravedlnost (PJ), Demokratická akce (AD) a Vůle lidu (VP) volby bojkotovala, protože volební systém podle nich není objektivní.

Maduro v nedělním projevu uvedl, že opoziční strany "zmizely z politické mapy". "Jakákoli strana, která se nezúčastnila dnešních voleb (starostů) a volala po jejich bojkotu, se už do (prezidentských) voleb nemůže zapojit," dodal. Jedná se podle něj o "kritérium Ústavodárného shromáždění". Legitimitu tohoto kontroverzního zákonodárného orgánu neuznává řada zemí včetně Evropské unie.

Bojkot voleb starostů 335 měst oznámily opoziční strany už v říjnu. Podle nich poslouží pouze k posílení "diktatury prezidenta Madura".

Očekává se, že nejvíce hlasů ve volbách starostů získá Madurova vládnoucí socialistická strana, a to navzdory zhoršující se hospodářské situaci, jež se projevuje nedostatkem základního zboží a rostoucí inflací.

Volby měly původně skončit v 16:00 místního času (21:00 SEČ), ale ještě tři hodiny po termínu nebyly volební místnosti uzavřeny. Podle AFP by to mohlo vést k pozdějšímu vyhlášení výsledků, které bylo plánováno do půlnoci místního času (5:00 SEČ). Podle

Ve Venezuele téměř dva roky trvá politická krize, která vypukla poté, co v prosinci 2015 vyhrála parlamentní volby opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD). Vládní socialisté po těchto volbách, ještě před ustavením nového parlamentu, jmenovali ve sporném kroku nové členy ústavního soudu. Ten od loňska blokuje práci parlamentu. Letos v létě pak ustavili socialisté vlastní parlament - Ústavodárné shromáždění, které vzešlo z kontroverzních voleb bojkotovaných opozicí.

Protesty proti režimu prezidenta Madura, jež tento rok trvaly několik měsíců, si vyžádaly 125 obětí.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.