Madurův konec se blíží. Svrhne ho armáda?

Madurův konec se blíží. Svrhne ho armáda?
Popisek: Nicolás Maduro
19 / 07 / 2017, 09:00

Horké měsíce zažívá ve funkci venezuelský prezident Nicolás Maduro. Jeho konec se dost možná po posledních událostech přiblížil.

Od března 2017 je Venezuela paralyzována masovými demonstracemi, které mají jediný cíl - odchod autoritativního prezidenta Nicoláse Madura, jemuž demonstranti kladou za vinu katastrofální ekonomickou situaci, hyperinflaci a nedostatek základních potravin v obchodech. Krizi umocnily ještě více 60 mrtvých demonstrantů, kteří padli za oběť nepokojům.

psali jsme: Iberoamerikanista Barteček: Venezuela se změní, Maduro bude svržen armádou. Chávéz na Castra neměl

Maduro však nehodlá ustoupit a obviňuje opozici, která má v parlamentu většinu, z ,,protistátního" jednání. Naopak dělá vše pro to, aby se ve funkci udržel. Pokusil se prostřednictvím nejvyššího soudu, kde má dosazené své lidi, převzít pravomoci parlamentu, ale pod tlakem za další dva dny od své obstrukce ustoupil.

Kritickou situaci, která panuje nyní ve Venezuele, zhoršila na konci června ,,samozvaná" akce policejního vrtulníku pilotovaný vojákem vyzývajícím k rebelii proti vládě. Vrtulník se pokusil zaútočit i na budovu nejvyššího soudu a ministerstva vnitra.

psali jsme: VIDEO: Policejní vrtulník podle Madura zaútočil na nejvyšší soud. Je to teroristický útok, řekl venezuelský prezident

Další ranou do vazu venezuelského premiéra je pak drtivé zamítnutí pokusu vlády svolat Ústavodárné shromáždění, které mělo nahradit zákonný parlament, v němž má opozice většinu. 98% lidí hlasujících v neoficiálním referendu tento plán odmítlo.

Otázkou tak je, nakolik se po těchto událostech Madurův konec přiblížil. Rozhodující úlohu bude mít armáda, která je zatím na jeho straně. Pokud bude kritická situace nadále eskalovat a umírat další lidé při demonstracích, není vyloučeno, že armádní činitelé do krize aktivně zasáhnou ve prospěch opozice. To by potom znamenalo pro Madura takřka jistý konec po čtyřech letech ve funkci.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.