Madurův režim může vyvolat masový exodus obyvatel do Kolumbie

Madurův režim může vyvolat masový exodus obyvatel do Kolumbie
Popisek: Nicolás Maduro
09 / 08 / 2017, 09:00

Prezident-diktátor Nicolás Maduro svým počínáním může zapříčinit masový exodus obyvatelstva do sousední Kolumbie.

Toho, čeho se venezuelská opozice nejvíce bála - ustavení Ústavodárného shromáždění - je realitou, a níž už těžko někdo něco udělá. Toto značně kontroverzní těleso má ve skutečnosti dvojjediný cíl: posílit Madurovu diktaturu a zlikvidovat salámovou metodou opozici.

Ta se snaží již několik měsíců organizovat poměrně velké demonstrace, které jsou však i za cenu několika desítek mrtvých vždy bezpečnostní složky rozprášily. I když má opozice formální většinu v parlamentu, do jeho činnosti zasahuje ,,promadurovský" Nejvyšší soud. Ústavodárné shromáždění pak bude pravděpodobně stejně usilovat o rozpuštění parlamentu a zatčení hlavních opozičních lídrů.

Venezuela je za posledních několik desítek let v největší hospodářské a politické krizi. V obchodech chybí základní potraviny, hygienické prostředky, pro které se lidé vypravují do sousední Kolumbie. Denně asi 25 000 obyvatel Venezuely přejde hranice do Kolumbie, každý desátý tam však zůstane natrvalo. Právě v Kolumbii mohou natrvalo zakotvit před Madurovou diktaturou desetitisíce Venezuelanů.

Zvyšující se represe a potlačování opozice může spustit proces masového exodu obyvatel z Venezuely, což by pro Madura znamenalo vážný problém i na mezinárodním poli. V Kolumbii se totiž nyní nachází asi 300 000 Venezuelanů a další do Kolumbie proudí.

Pokud bude Maduro dále utužovat svůj režim represivním způsobem, budou další Venezuelané hledat azyl právě v Kolumbii. To se týká i permanentně potlačované opozice, která bude v Kolumbii pro Madura hůř kontrolovatelná.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace