Mafia III Recenze PC verze: Proboha proč???

Mafia III Recenze PC verze: Proboha proč???
Popisek: Mafia III
23 / 10 / 2016, 09:15

Na tuhle hru jsem se těšil jako malý kluk, od roku 2002, kdy vyšel první díl z téhle série jsem byl velký fanda a troufnu si říct, že až fanatik, když po dlouhých 8 letech vyšla dvojka tak jsem měl druhé Vánoce, výsledek sice nebyl tak dokonalý jak jsem čekal, ale pořád super. Teď nám uplynulo zase obligátních 8 let a je tu třetí pokračování gangsterské série a Vánoce navíc jsou tu zas.

Mafie III

Od začátku jsem věděl, že Mafia III bude přece jen jiná než předchozí 2 díly a bude více podobná GTA, ať už z preview videí nebo trailerů, tudíž bylo jasné, že to nebude návrat ztraceného synka, ale i tak očekávání byla veliká.

Splnila je Mafia III?

Bohužel moc ne. Ale abychom se dobrali proč, vezměme to postupně.

Úvod do hry: Je rok 1968 a město New Bordeaux (rozuměj New Orleans) je plné průšvihů a problémů, navíc zuří v plném proudu Vietnamská Válka, Hippies a Černí panteři také zrovna na klidu nepřidávají. V té době se náš hlavní hrdina právě z Vietnamu vrací. Jmenuje se Lincoln Clay, je to černoch, což vzhledem k roku 1968 je docela velké mínus a to zvláště v jižanské Lousianě. Začátek je velmi zajímavý a celkem poutavě podaný, jako retrospektivní vyprávění lidí, kteří se děje účastnili. Po intru a takovém lehkém tutoriálu a dalších sekvencích videí lze říci, že Vás hra rovnou vrhne do docela slušné akce, jdete vykrást banku s pár miliony dolarů, postupem mise se dozvídáte, proč vůbec veterán z Války ve Vietnamu jde do něčeho tak „Velkého“. Jak děj plyne, dojde k celkem očekávané zradě od vašeho taliánského věřitele. No a i když vás jeho poskok střelí do hlavy, samozřejmě přežijete, no co by to bylo za hlavního hrdinu, kdyby nám skapal hned po pár minutách hraní.

Mafie III

No a jak z logiky věcí vychází, další náplň hry je celkem dost očekávaná, stará dobrá pomsta, se kterou Vám mile rád pomůže kámoš ze CIA, který Vás měl na starosti v zeleném pekle Vietnamu. Tolik k úvodu.

Dál už spoilerovat o ději nebudu. A jdeme na to. Na Facebooku jsem zveřejnil malou recenzičku po pár hodinách hraní a hodnotil jsem vlastně kladně, to ovšem teď už neplatí.

Proč? Protože těch nedodělků, bugů, otravných nedomyšleností je až moc.

První kapitolou grafika, je velmi obstojná, nicméně plná nedodělků a bugů a někdy i chybějících textur. Dále věci jako vylejzání z vody, nebo keře pevnější než Normandský val, o které se zaseknete je fakt frustrující. Celkový dojem z grafiky zachraňuje atmosféra, která je fakt jak vystřižená z New Orleans 60. let a dokáže člověka pohltit.

Mafie III

Samostatnou kapitolou jsou pravidelné pády hry, kdy se Vám hra zasekne a spadne na plochu, kdyby to bylo jednou za pár hodin, tak to přežijete, ale když se to stane 4x do půlhodiny, tak už vzteky koušete klávesnici.

Další prů*er je snímkování hry, na dva první dny bylo z nepochopitelného důvodu zamčeno na 30 fps. Ale ani po odemčení nedošlo k nějakému posunu, protože HW náročnost je prostě brutální a to i přesto že není grafika na levelu tomu odpovídající. Špatná optimalizace pro PC je prostě nezpochybnitelná.

Mafie III

Od grafiky pojďme na gameplay. Což o to střílí a jezdí se Vám celkem fajn, ale to je tak asi vše co se pozitiv týká. Hra nabídne neuvěřitelně nudné a stále dokola se opakující úkoly a sidequesty, je to tak otravné, že po 12 hodinách hraní se už musíte fakt přemáhat abyste hráli dál, jediné co Vás žene dopředu a i přes skoro smrtelné křeče z repetitivnosti úkolů je velmi dobrý příběh. Další závada na hratelnosti je velmi zvláštní model poškození vozů, kdy mám občas pocit, že nesedím v autě ale v tanku.

No co bychom tu měli dále. Rozmanitost plnění misí je jak zaseklý gramofon, je sice hezké, že můžete plnit misi i v tzv. stealth modu, jenže ten má taky dost vad na kráse, a ve srovnání s konkurencí je tak 5 let pozadu. Neustále dokola se opakující scénář, informátor neví kde co je, tak jedete za partičkou gangsterů z dané lokality vymlátit z nich informace, kdepak že to mají svého kápa a šéfíka. A pak světe div se máte ho jít zabít. Side questy? Ty ani nestojí za zmínku.
Další vada na gameplay je až zbytečná surovost a brutalita, kromě krvavých jatek, toho Mafia III. moc nenabídne.

Další vlastní story jsou policajti. Když si vzpomenu na Mafii I, kdy jste nesměli projet ani na červenou, aby Vás neprudil policajt, tak ve III. Je to extrém na druhou stranu, můžete jezdit jako to největší prase, způsobovat řetězové havárky, porážet kandelábry, semafory, chodce a místo jízdy, provádět spíš nízký průlet a i přesto Vás policie celkem vytrvale ignoruje, ovšem nedej bože, když při parkování jen lehounce odřete nárazník, tak to fízl hned tahá kvér, nejlépe brokárnu a rovnou střílí bez zeptání, to jako fakt? Obecně AI protivníků není taky o moc lepší, než u strážců zákona.

Atmosféra, je jedno z mála velkých pozitiv. Od města samotného, přes všudypřítomné, white only, barvité slogany a samozřejmě woodoo, Haiťani, Jmajčani, portorikánci a další. Skvěle doplňují atmošku i auťáky a typické šedesátkové oblékání lidí. Temné uličky a zákoutí a všudypřítomné karnevaly a estrády, které člověk zná z filmů o New Orleans jsou naprostou samozřejmostí. Slovo negr a narážky na to že jste ne zrovna příslušník árijské rasy, jsou časté stejně, jako déšť v Anglii. Někdo říká, že je tam rasismus až příliš okatý, já bych řekl, že spíš naprosto přesně odpovídající době kdy se hra odehrává.

Mafie III

Jako samostatnou kapitolu dávám soundtrack, pro mě jako fandu Rockové, blues a jiné kytarové hudby, je to prostě totální masakr! Všechny ty naprosto největší pecky let 50. a 60. Vám zpříjemní jinak neskutečně otravné hraní a dají Vám zapomenout na to, že děláte pořád to samé dokola.
Dialogy a postavy, jsou spíš tragikomické. Kde je ta hloubka postav z I? Čím déle hrajete, tím víc chcete své parťáky rozřezat na co nejmenší kousky a oddělat je. Dál naprosto chybí vtípky, lehkost a nadnesenost Mafie, kvůli které jsem se těšil na každý rozhovor a čekal, co mě zas rozesměje a kdy si zas poprskám monitor. Tady spíš trnete hrůzou, co zas za blbost z hrdinů vypadne.

Závěrečný verdikt:

PROBOHA PROOOOOČ? Co jsme komu udělali, že koně a plemenného hřebce z elitní stáje Mafia dokoníme tak, že z něj uděláme valacha dobrého tak akorát do salámu. 2K a jejich poskoci z Hangar 13 radši měli na hře pracovat další 2 roky, než vypustit tohle. Cena hry je taky šílená, zvláště poté co vidíte výsledek. Mám pro Vás 2K jednu radu, dělejte radši sportovní hry, v těch jste fakt machři, tohle jste prostě, hádejte co, pos…. Však vy víte. Bugy, repetitivnost a neustálé stereotypy hru ubíjí do podprůměru. Takhle ne soudruzi, takhle ne!

Pokud bych si měl vybrat hru s obdobnou tématikou, jsou prostě na trhu lepší, mnohem lepší hry. A navíc i za nižší cenu, Watchdogs, hlavně GTA V, Sleeping Dogs, L.A. Noire, i staré Mafie I a II, nebo starší verze GTA.

Proč hrát:

 • Super atmosféra 60. let a města New Orleans
 • Dokonalý soundtrack jak z hitparády
 • Celkem zábavná jízda autem

Proč nehrát:

 • Bugy, bugy a zase bugy
 • Hra padá až moc často
 • Nuda a přílišné opakování misí
 • Debilní AI a policie
 • Brutální HW nároky
 • Nulová znovuhratelnost
 • Nezáživné postavy
 • Celkově nedodělané

VERDIKT: jen 4,7/10!
Jedno z největších herních zklamání za hodně dlouhou dobu!

Autor: Milan Roháč

 

 

 

Tagy článku