Majetkové pohyby podnikatele Savova: společná kampelička s biskupem Kročilem. Konec byznysu na kolejích

Majetkové pohyby podnikatele Savova: společná kampelička s biskupem Kročilem. Konec byznysu na kolejích
26 / 05 / 2020, 12:45

Jeden z bývalých klíčových manažerů podnikatele Františka Savova vypověděl, že právě tento podnikatel stíhaný za daňové podvody vlastní kampeličku Artesa. Do této skorobanky v minulém roce vstoupila jihočeská diecéze pod vedením monsignora Vlastimila Kročila. Na druhé straně Savov přišel v loňskem roce o výrobce a oprávce nákladních vagonů, lounskou firmu Legios, kterou následně koupila vlivná skupina bratří Šuškových, dlouholetých členů KDU-ČSL a přátel TOP 09.

„Savov mi kdysi na přátelském obědě řekl, že si kupuje kampeličku Artesa a že z ní udělá svou banku,“ uvedl Robert Gleda dlouholetý manažer Františka Savova. V rozhovoru pro INFO.cz dále uvedl, že Savov spořitelní družstvo přímo ovládá. Dlouhé roky přitom bylo předmětem spekulací napojení uprchlého podnikatele Františka Savova na tuto finanční instituci.

Kampelička přitom tvoří ekonomické centrum Savovových firem v České republice. Mezi mě podle slov samotného Savova patřilo například vydavatelství Mladá Fronta či vagónka Legios Loco v Lounech.

Důkaz propojení uprchlého Savova a Artesy v prvé řadě obnažuje vazby na Českobudějovické biskupství a jejího monsignora Vlastimila Kročila. Biskupství totiž koupilo v prosinci 2019 9,5 procentní podíl akcií v uvedeném finančním domě. Nemá ale zůstat jenom u toho. Biskupství již dříve avizovalo, že do budoucna bude usilovat o majoritu v této instituci.

Skutečnost, že katolické biskupství investovalo do finanční instituce spojené s uprchlým podnikatelem, je na české poměry naprosto nebývalá a celá tato situace by odpovídala jižní Itálii, nikoliv Jižním Čechám. A vezmeme-li v potaz, že byla široce publikována informace o tom, že kampelička Artesa byla pokutována ze strany ČNB za sabotování povinné součinnosti s orgány činnými v trestním řízení právě v trestní věci Františka Savova, jeví se krok Českobudějovického biskupství o to méně pochopitelný. Je nasnadě, že při zvažování této investice musely odpovědné osoby v Českobudějovickém biskupství zvažovat i reputační rizika pro katolickou církev jako celek a pro ně samotné. A přesto tento obchod uskutečnily.

Významnou roli v pavouku vazeb hraje i Savovův dvorní advokát Bohumil Koutník. Ten je vlastník společnosti Artesa Capital, která většinové drží právě spořitelní družstvo Artesa. A není to vazba jediná. JUDr. Koutník je členem dozorčí rady realitní společnosti RSBC Consortio, kterou Českobudějovické biskupství vytvořilo v červnu 2019 s finančním domem RSBC Capital.

                                                          Konec železničního byznysu

Druhým velkým podnikatelským oborem bylo pro Františka Savova výroba a oprava železničních nákladní vagónů v jeho firmě Legios Loco. K vlastnictví této lounské železniční společnosti se přihlásil v prosinci 2019. Firma byla nicméně dlouhodobě ve finančních problémech. Situace vyvrcholila tím, že společnost sama na sebe podala návrh na insolvenci. Areál lounských strojíren šel následně na přelomu roku do aukce a našel si nové majitele. Tím se stali na železnici velmi známí bratři Šuškové, kteří lounskou vagónku nakoupili skrze Traťová strojní společnost, která náleží k jejich holdingu.

Areál v Lounech si tak předali dvě podnikatelské skupiny, které jejich pověst doslova předchází. Bratři Šuškové působí na železnici už od roku 1998, kdy vstoupili do firmy Ostravské opravny a strojírny (OOS). Jsou známí mimo jiné tím, že se jim díky nadstandardním politickým vztahům, například na Pavola Lukšu z TOP 09, či politiky z KDU, podařilo stát dvorním opravárenským podnikem státního podniku ČD Cargo. Díky tomu společnosti bratří Šušků získali během deseti let veřejné zakázky celkem za 5,6 miliardy korun. Po výměně vedení ve státním podniku byla ale odhalena celá řada problémů, které vedli až k zapsání OOS na tzv. black list, čímž se proud zakázek zcela zastavil.

Tagy článku

-->