Přes Balkán se valí do Evropy dva tisíce uprchlíků denně. Makedonie a Srbsko kapitulovaly.

Přes Balkán se valí do Evropy dva tisíce uprchlíků denně. Makedonie a Srbsko kapitulovaly.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Uprchlíci přežívají v bělehradských parcích
16 / 08 / 2015, 18:30

VIDEO / Parky v srbském Bělehradu i dalších městech jsou v obležení utečenců. Všichni se snaží dostat do Maďarska a dále do Evropy, dokud ještě není postaven hraniční plot . Denně se až přes 2000 uprchlíků snaží překročit hranice.

Situace uprchlíků v mnoha místech Evropy se dramaticky mění. Běženci se nyní soustředili na balkánskou trasu, úřady v Makedonii i Srbsku nezvládají nápor imigrantů a vzdaly veškeré pokusy o jejich zastavení.  Od začátku srpna staví Maďarsko na 185 kilometrů dlouhém úseku hranic plot z ostnatého drátu, který by měl jejich ilegálnímu překračování zabránit.

Pokračuje obrovský příliv ilegálních uprchlíků z Turecka, kde v okolí města Izmir (Smyrna), čeká údajně až půl milionu dalších uprchlíků na cestu do Evropy

Na přechodech Gevgelija a Tabanovce na hranicích s Řeckem a Srbskem panuje totální chaos. Hranice denně překročí přes 2000 uprchlíků, kteří se snaží dostat do přeplněných vlaků mířících do Srbska. Na záběrech RSE Balkan (YouTube) se stovky imigrantů snaží dostat do dálkových spojů:Zdroj YouTube, euronews (en français) 

Místní policie rezignovala na jejich registraci. V srbském Preševu se v centru pro uprchlíky snaží denně ověřit identitu až 2000 běženců, kteří pak získají časově omezené povolení na průjezd zemí. Někteří však na vyřízení administrativy nečekají a vydávají se na další cestu bez potřebných dokumentů

Do desetitisícového srbského města Kanjiža nedaleko hranic s Maďarskem denně přijíždějí stovky lidí vlaky z Bělehradu nebo Makedonie. Kempují v parcích ve městě nebo v nově zřízeném táboře a čekají na to, až se v noci budou moci pokusit přejít maďarské hranice. Místní starosta Mihalj Bimbo, se na internetových stránkách do běženců obul: „Tihle cizinci postrádají i tu nejzákladnější inteligenci a kulturu,“ napsal.

Tak vypadá situace v Bělehradu (zdroj YouTube, Al Jazeera Balkans)

 

Uprchlíci by se měli v Srbsku registrovat a získat povolení na průjezd zemí, které platí 72 hodin. Většina z nich ale pokračuje v cestě bez dokumentů až k maďarským hranicím. Zdroj: zpravy.e15.cz

Německé úřady vyhostí 94.000 migrantů převážně z Balkánu, kteří požadují status uprchlíka.

 Zdroj: ČTK, DPA, focus.de zpravy.e15.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.