Makedonie otevřela hranice, tisíce imigrantů možná zamíří do Chorvatska. Evropská komise mlčí.

Makedonie otevřela hranice, tisíce imigrantů možná zamíří do Chorvatska. Evropská komise mlčí.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Uprchlíci ve vlacích do Srbska
23 / 08 / 2015, 18:45

Uprchlíci, kteří neprojdou Maďarskem, se obrátí směrem přes Chorvatsko do Rakouska. Německo si stěžuje na liknavost evropské komise a znovu požaduje kvóty.

Makedonie v neděli ukončila blokádu hranice s Řeckem, kterou zavedla ve čtvrtek ve snaze zabránit nekontrolovanému proudění běženců do země. Uprchlíci totiž v sobotu ostrahu prolomili a za posledních 24 hodin se tak přes Makedonii do Srbska dostalo přes 5000 běženců, kteří míří do Maďarska a dále do západních zemí Evropské unie. Doposud přešlo přes Makedonii kolem 50 tisíc uprchlíků a další desítky tisíc se očekávají.


Situace je neudržitelná. Tisíce imigrantů vtrhlo na řeckých hranicích do Makedonie.

Maďarsko dál posiluje kontroly na hranicích a urychleně staví na hranicích se Srbskem plot. Je pouze otázkou času, kdy imigranti, kteří neprojdou do Maďarska, se obrátí na srbsko-chorvatské hranice, aby se dostali do Rakouska.

„Váhavost Evropské unie je neúnosná,“ prohlásil německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerd Müller. S takovým obviněním však Evropská komise nesouhlasí. „Úspěchu můžeme dosáhnout jen tehdy, když bude pracovat společně, ne proti sobě,“ citovala DPA prohlášení komise. Zdroj: zpravy.e15.cz

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, kritizují nynější situaci, kdy celou tíhu uprchlické krize nese na svých bedrech jen několik členských států unie. Gabriel a Steinmeier proto požadují zavedení závazných kvót podle možností jednotlivých zemí.

 

YouTube, Telegraf. mkReuters 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.