Malajsie vyhostila po vraždě bratra lídra KLDR jejího velvyslance

Malajsie vyhostila po vraždě bratra lídra KLDR jejího velvyslance
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: vlajka Severní Koreje
04 / 03 / 2017, 19:30

Malajsijská vláda v rámci vyšetřování nedávné vraždy bratra lídra KLDR na letišti v Kuala Lumpuru dnes vyhostila severokorejského velvyslance. Jako nežádoucí osoba musí vycestovat ze země do 48 hodin, uvedlo podle agentury Reuters malajsijské ministerstvo zahraničí. Dále se tak vyhrotilo napětí mezi Malajsií a KLDR kolem zabití Kim Čong-nama.

Podle malajsijských vyšetřovatelů zabil Kim Čong-nama 13. února na letišti v Kuala Lumpuru zakázaný bojový nervový plyn VX. Podle Malajsie a Spojených států zorganizovaly vraždu severokorejské bezpečnostní úřady, uvedl Reuters.

Velvyslanec KLDR v Kuala Lumpuru Kang Čchol obvinění odmítl. Prohlásil, že vyšetřování malajsijských úřadů je nevěrohodné. Také obvinil malajsijskou vládu, že podporuje síly, které jsou nepřátelské vůči Pchjongjangu. Podle Reuters tak narážel především na Jižní Koreu.

Malajsie požadovala od ambasadora omluvu za jeho výroky, ale diplomat KLDR nereagoval, uvedlo dnes malajsijské ministerstvo zahraničí. "Malajsie bude reagovat tvrdě proti jakékoli urážce či snaze poškodit její pověst," uvedl úřad k vyhoštění představitele KLDR.

Malajsie v rámci vyšetřování zatím zatkla především dvě ženy, Indonésanku a Vietnamku, které na oběť nastříkaly plyn. Byly obviněny z vraždy, ale tvrdí, že o smrtící látce nevěděli. Bylo jim prý řečeno, že jde o žert v rámci televizního pořadu skryté kamery.

Kromě obou žen Malajsie zadržela krátce po činu také dva muže - Malajsijce, který je na svobodě na kauci, a jednoho Severokorejce, kterého v minulých dnech ale propustila pro nedostatek důkazů a deportovala ze země. Policie podle agentur dále pátrá po sedmi Severokorejcích považovaných za organizátory plánovaného zločinu.

Propuštění Severokorejec Ri Tong-il dnes při návratu do Pchjongjangu řekl podle agentur novinářům, že malajsijská policie mu vyhrožovala zabitím jeho rodiny, pokud se nepřizná. Ri nebyl na místě vraždy, ale policisté ho obvinili z organizace útoku.

,,Říkali mi, abych se přiznal, jinak že celá moje rodina bude zabita, že i já nebudu v bezpečí. Slibovali mi dobrý život v Malajsii, pokud na vše přistoupím," tvrdil bývalý zástupce severokorejského vyslance při OSN a člen delegace, kterou KLDR nedávno vyslala do Malajsie. Podle Reuters je Ri chemik.

Vedení malajsijské policie podle agentury AP sdělilo, že ve středu uspořádá tiskovou konferenci, na které bude reagovat na obvinění, která dnes vznesl Ri na adresu policie.

 

psali jsme:

Nevlastní bratr Kim-Čong-una byl zavražděn severokorejskými agentkami na malajském letišti

VIDEO: Kamery ukazují moment, kdy byl nevlastní bratr Kim-Čong-una zavražděn

 Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.