Malajsie zatkla devět podezřelých lidí napojených na Islámský stát

Malajsie zatkla devět podezřelých lidí napojených na Islámský stát
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: islámský stát
14 / 08 / 2016, 11:00

Dva ze zatčených měli být zapleteni do granátového útoku v baru v Puchongu na konci července, kde bylo zraněno 8 lidí.

Malajská policie zatkla podezřelé v rámci dlouhodobé antiextremistické kampaně, jež se zaměřuje právě na Islámský stát a jeho stoupence či členy v Malajsii.

Dva muže podezřelé z granátového útoku v Puchongu pak podle inspektora Khalida Abu Bakara zajistila policie ve státě Kelantan, kde měli vyčkávat na další instrukce od známého bojovníka IS v Sýrii, Malajce Muhammada Wanndy Muhammada Jediho. Muži měli podle Bakara provést další útoky na území Malajsie.

Jedi je již delší dobu na malajském seznamu nejhledanějších teroristů. Do Sýrie měl odcestovat v roce 2014.

U zatčených mužů pak policie našla další granáty, které chtěli islamisté pravděpodobně použít  při dalších útocích. Malajská policie také zatkla podezřelého muže, jehož buňka měla přijímat rozkazy od Jediho. Zatčený muž hrozil teroristickými útoky na policejní ředitelství v Kuala Lumpur a na vládní budovy v nově budovaném hlavním městě Putrayaya.

Malajská policie zatkla od roku 2013 přes 200 Malajců, které podezřívala z toho, že jsou napojeni na IS, nebo ho materiálně či jinak podporují.

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.