Mám pro Evropany jeden vzkaz! Řekl nám koptský křesťan studující v ČR po atentátech v Egyptě

Mám pro Evropany jeden vzkaz! Řekl nám koptský křesťan studující v ČR po atentátech v Egyptě
12 / 04 / 2017, 11:30

Prach se usadil, mrtví se sečetli. Zatímco v mnoha státech Evropy by byl pravděpodobně vyhlášen po teroristickém útoku tohoto měřítka státní smutek, v Egyptě se tak nestalo. V této zemi tvoří totiž drtivou většinu muslimská populace a při bombových útocích došlo „jen“ k zabití koptských křesťanů, občanů druhé kategorie, jak se nebojí pojmenovat věci pravým jménem Karim Michael, koptský křesťan, který před terorem utekl studovat do České republiky.

Koptové jsou nejpočetnější křesťanskou menšinou na blízkém východě, jen v Egyptě čítají přibližně 10 až 15% populace. Jsou většinou potomky původních obyvatel země, kteří zde žili ještě před příchodem Arabů, resp. islámu v sedmém století.   

Karime, máme jen zprostředkované informace z médií, Vy máte na místě své známé rodinu, jak se věci seběhly?   

Tato neděle byla jiná, tak jako křesťané po celém světě, slavili i koptští křesťané v Egyptě květnou neděli. Ale skončilo to tragicky. 44 koptských křesťanů bylo zabito, když ve dvou různých městech Egypta Alexandrii a Tantě explodovaly bomby sebevražedných atentátníků. Ten jeden opásaný výbušninami se snažil proniknout do kostela ještě v době, kdy tam byl přítomen patriarcha Tavardos II, policisté mu v tom ale naštěstí zabránili, a tak se nakonec odpálil před kostelem. Nebylo to poprvé, co se tak stalo a bohužel to nebude ani naposled. 

psali jsme: Exploze v křesťanském kostele na severu Egypta zabila 21 lidí a 50 zranila 

Jak tedy vnímáte snahy států jako Francie, Německo, Itálie, které jsou stále ještě křesťanské, o integraci muslimských imigrantů? 

Jsem šokován, že někteří Evropané stále hovoří o liberalismu a integraci, s přibývajícími útoky. To už Evropa zapomněla na svou minulost? To už zapomněli na to, jak vaši předci bránili kontinent před osmanskou říší? Proč ignorujete svoje kořeny. Islám nikdy nebyl náboženstvím míru. Organizace jako Muslimské bratrstvo, Al- Káida, Islámský stát nebo Taliban budiž názorným příkladem islámu v praxi. Je to stejné jako nacismus. Vše, oč se starají, je dobývání, loupení a znásilňování. To je pravá podstata této v poušti vytvořené ideologie nenávisti.    

čtěte také: Ukázali jsme syrskému velvyslanci v Praze fotky „ zinscenovaného“ chemického útoku: „ Utrácí miliardy, aby zničili Sýrii“

Myslíte, že se nějak Evropanů přímo dotkly bombové útoky na kostely v Egyptě? Všechna média toho byla plná.   

Věřím, že Evropě není lhostejné utrpení koptů, kteří stejně jako vy mají křesťanské kořeny. I když máte v zásadě sekulární kontinent a jednotlivé státy jsou v podstatě také sekulární, věřím, že se to dotklo i ateistů, i když právě tuto bezbožnost muslimové nenávidí. 

Proč to nenávidí?  

Prostě to tak je. Máte technologie, kterými oni opovrhují, máte v zemi prosperitu, kterou oni by si přáli ukrást. Muslimové tvoří skupiny plné nenávisti, a dlouhodobě se brání prostřednictvím radikálních aktů, které poznamenají jejich myšlenky i je samotné.  

doporučujeme: Dilema Zelených vyřešeno. Vyhrál krvavý halal nebo multikulti?

Jak se zachovala vláda po útocích ? 

Ambivalentně. Egyptská vláda v Káhiře se bude veřejnosti prezentovat pochopitelně jako ta, která tyto teroristické činy odsuzuje, ale státní smutek kvůli tomu rozhodně nevyhlásí. Prezident Sísí vyhlásil výjimečný stav na tři měsíce a povolal armádu. My jsme ale pro ně občané druhé kategorie. 

Jak se to projevuje? 

My tu máme zákony, které v podstatě znemožňují koptům dostávat se do vedoucích pozic ve státní správě, v armádě, v tajných službách, atd. i kdyby byli sebelepší. Třeba v armádě jsou prostě hodnosti, na které kvůli vašemu vyznání už nedosáhnete. Jsme občané druhého řádu, podle jejich názoru si zasloužíme být zotročeni a naše ženy si zaslouží být znásilněny. 

čtěte také: Islámisté zajali desítky syrských křesťanů a vypálili místní kostel

Kdybyste měl něco Evropanům vzkázat jednu větu, myšlenku, co by to bylo? 

Evropo, vrať se ke kořenům a vy Evropané, vzbuďte se!!!

 

autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.