Máme extremismus pod kontrolou?

Máme extremismus pod kontrolou?
Autor: http://mrg.bz/wyeEf8|Popisek: Ilustrační foto
15 / 09 / 2014, 08:00

Zatímco nejen v Evropě (Velká Británie, SRN, Francie) panují obavy ze zvýšeného bezpečnostního rizika v souvislosti s akcemi militantního hnutí islámského státu, v Česku je díkybohu klid.

Začátkem září letošního roku poslanci Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny projednávali „Zprávu o extremismu na území ČR v roce 2013“. 

Nejvýraznější událostí uplynulého roku byla série 26 protiromských demonstrací. Celkově bylo v loni spácháno 325 366 trestných činů, avšak činů s extremistickým podtextem bylo „pouze“ 211. Situace je stejná jako v roce 2012.

Z jakého důvodu ale není problematice terorismu ve zprávě věnována vůbec žádná pozornost?

Tato otázka byla i důvodem diskuze ve Výboru pro bezpečnost, kdy např. poslankyně Jana Černochová mimo jiné uvedla: „…asi měli bychom vést podrobnější diskuzi, zda máme extremismus pod kontrolou, jak jsme na jeho šíření a další projevy připraveni, zda víme, kde jsou slabá místa, zda umíme predikovat rizika do budoucna a zda tomu odpovídá předložená koncepce. Dokument se nezabývá sektami a pseudonáboženskými skupinami, protože mezi nimi nebyly zaznamenány významné aktivity. To je námět k diskuzi, islamistická hnutí se aktivizují, vidíme to kolem sebe všichni a jejich zájem o instituacionalizaci v našich podmínkách je velmi zřejmý. To že to není ve zprávě, to neznamená, že to není v hledáčku tohoto resortu“.

Ani Bezpečnostní informační služba neuvedla možné hrozby související s terorismem a na jejich stránkách je výroční zpráva ještě za rok 2012. Za loňský rok nebyla stále ještě zveřejněna, byť to není zákonnou povinností BIS.

Jaká je tedy skutečná situace v naší zemi v souvislosti s aktivitami islámského státu a radikalizací islamismu? Nevíme.

Musíme tedy spoléhat na tvrzení zpravodajských služeb, že „projevy radikálních ideologií průběžně zaznamenává a vyhodnocuje“. Dobrou zprávou je fakt, že poslanci Výboru pro bezpečnost iniciují mimořádné jednání výboru na téma extremismu, případně i společné jednání s Výborem pro obranu.

Ministerstvo vnitra je odpovědné za koordinaci protiteroristického úsilí České republiky a samo uvádí, že „ačkoliv se území České republiky zatím nestalo dějištěm žádné akce označitelné za teroristický útok klasického charakteru, riziko uskutečnění takového útoku stále trvá.“

Psali jsme také:

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Témata letošních komunálních voleb: bezpečnost, extremismus, imigranti

Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát

Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace