Autor fotografie: http://mrg.bz/wyeEf8|Popisek: Ilustrační foto
Zatímco nejen v Evropě (Velká Británie, SRN, Francie) panují obavy ze zvýšeného bezpečnostního rizika v souvislosti s akcemi militantního hnutí islámského státu, v Česku je díkybohu klid.
Začátkem září letošního roku poslanci Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny projednávali „Zprávu o extremismu na území ČR v roce 2013“.
Nejvýraznější událostí uplynulého roku byla série 26 protiromských demonstrací. Celkově bylo v loni spácháno 325 366 trestných činů, avšak činů s extremistickým podtextem bylo „pouze“ 211. Situace je stejná jako v roce 2012.
Z jakého důvodu ale není problematice terorismu ve zprávě věnována vůbec žádná pozornost?
Tato otázka byla i důvodem diskuze ve Výboru pro bezpečnost, kdy např. poslankyně Jana Černochová mimo jiné uvedla: „…asi měli bychom vést podrobnější diskuzi, zda máme extremismus pod kontrolou, jak jsme na jeho šíření a další projevy připraveni, zda víme, kde jsou slabá místa, zda umíme predikovat rizika do budoucna a zda tomu odpovídá předložená koncepce. Dokument se nezabývá sektami a pseudonáboženskými skupinami, protože mezi nimi nebyly zaznamenány významné aktivity. To je námět k diskuzi, islamistická hnutí se aktivizují, vidíme to kolem sebe všichni a jejich zájem o instituacionalizaci v našich podmínkách je velmi zřejmý. To že to není ve zprávě, to neznamená, že to není v hledáčku tohoto resortu“.
Ani Bezpečnostní informační služba neuvedla možné hrozby související s terorismem a na jejich stránkách je výroční zpráva ještě za rok 2012. Za loňský rok nebyla stále ještě zveřejněna, byť to není zákonnou povinností BIS.
Jaká je tedy skutečná situace v naší zemi v souvislosti s aktivitami islámského státu a radikalizací islamismu? Nevíme.
Musíme tedy spoléhat na tvrzení zpravodajských služeb, že „projevy radikálních ideologií průběžně zaznamenává a vyhodnocuje“. Dobrou zprávou je fakt, že poslanci Výboru pro bezpečnost iniciují mimořádné jednání výboru na téma extremismu, případně i společné jednání s Výborem pro obranu.
Ministerstvo vnitra je odpovědné za koordinaci protiteroristického úsilí České republiky a samo uvádí, že „ačkoliv se území České republiky zatím nestalo dějištěm žádné akce označitelné za teroristický útok klasického charakteru, riziko uskutečnění takového útoku stále trvá.“
Psali jsme také:
Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!
Témata letošních komunálních voleb: bezpečnost, extremismus, imigranti
Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát
Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii