Mámin mazánek Sváťa Štěpánek: Zapomenutý sériový vrah, který nenáviděl ženy: „A o mamince už něco víte? Ne? Však se s ní brzy shledáte!“

Mámin mazánek Sváťa Štěpánek: Zapomenutý sériový vrah, který nenáviděl ženy: „A o mamince už něco víte? Ne? Však se s ní brzy shledáte!“
Popisek: Svatoslav Štěpánek
09 / 05 / 2018, 18:00

Svatoslav Štěpánek (1911, †1938) jbyl úchyl, jehož pověst zůstává neprávem ve stínu jeho slavnějšího soudruha vraha Mrázka. Policie mu dokázala tři vraždy a dva pokusy o vraždu, za což byl nakonec oběšen na Pankráci. Zřejmě však bylo vražd mnohem více, a to nejméně pět. Nejděsivější však nejsou vraždy samotné, jako to, co je doprovázelo.

Ochutnávka na úvod: Štěpánek psal policii fiktivní dopisy, v nichž se vydával za mladou, znásilněnou matku, která byla nucena zabít své dítě, neboť jej nebyla schopna kojit. Celým případem se vině Štěpánkův podivný vztah s jeho matkou a vazba k ňadrům.

Svatoslav Štěpánek se narodil roku 1911 do vážené rodiny v Roudnici nad Labem do rodiny chemika v místním cukrovaru. Jeho matka byla učitelka. Byl nejmladší ze čtyř sourozenců. Na svět přišel nedonošený, brzy po narození prodělal těžký zánět mozkových blan. Byl křehký, slabý a líný, částečně netečný.

psali jsme: Jak krásná Mária, luxusní prostitutka, zastřelila příbuzného amerického prezidenta a vyplakala si pouhých 13 let v base. Již míří domů!

Jako dítě rád pitval žáby a zabíjel kočky. Zatímco jeho spolužáci hráli fotbal nebo si hráli na četníky a zloděje, Svatoslav chodil na hřbitov pozorovat hrobníka při práci. A tak se vyučil na zahradníka. Je až s podivem, že svou první vraždu spáchal až v 16 letech.

Jeho první obětí byl pětiletý Bedřich, syn podnájemníků v jejich domě. Umlátil ho ve sklepě kladivem, rozčtvrtil a kusy těla pohřbil v mělkém hrobě ve své dílničce na dvoře a na zahradě. Části těla, které vrah nejméně dvakrát přemístil (zamíchal), se našly až o mnoho let později. Malý Bedřich byl veden jako pohřešovaný, bylo tu podezření z únosu.

Následujícího roku Sváťu chytili v obchodě při krádeži dámského spodního prádla. Pak také, údajně omylem, polil své starší sestře ňadra kyselinou (otec chemik). Už to vypadalo, že Svatoslava někam zavřou, ale maminka stála při něm. Nechala ho vyšetřovat na psychiatrii... a pak postupně vše utichlo.

V létě 1932 našli v pražské Troji tělo ubodané dívky. Vrah se pokoušel jí uříznout ňadra, ale zřejmě ho někdo vyrušil. Svatoslav se sice k tomuto činu nepřiznal, ale vzhledem k tomu, že při výslechu uvedl detaily, které nebyly veřejně známé, je velmi pravděpodobné, že byl pachatelem. Ve dílně měl navíc mapu, na které si označil místo, kde byla pobodaná dívka nalezena.

psali jsme: Případ Bishop: Tajný agent, který kromě psa umlátil kladivem svou rodinu. Když pálil těla, vznikl obrovský lesní požár. Pak ujel na kanoi

Téhož roku (bylo mu 21 let) odjel se svou kamarádkou, patnáctiletou Marií, na Slovensko na hrad Červený Kámen. Kastelán si ho pamatoval ze dvou důvodů: Jednak se Svatoslav podezřele podrobně zajímal o mučicí nástroje, a pak – odešel z hradu bez Marie. Její tělo se nikdy nenašlo, ač hledali opravdu pečlivě.

O čtyři roky později (1936) se Svatoslav pokusil o dvě vraždy, obě na kole. Nejprve postřelil školačku (13), pak matku dvou dětí (26). Přežily jen zázrakem a poskytly policii popis útočníka. Svatoslav se ocitl mezi podezřelými, ale alibi mu poskytla maminka: „To není možné, Sváťa měl chřipku a ležel doma v posteli!“

Posmrtné foto Jaroslava Štěpánka

Posmrtné foto Jaroslava Štěpánka

Svědectví matky se sice potvrdilo, leč s jednou drobností: Sváťa postel opouštěl, když matka nebyla doma, a pak se do ní vracel, když se převlékl do pyžama a ulehl.

psali jsme: Lesník Josef Svoboda (†43) zabil pod tlakem své nevěrné manželky Drahomíry své čtyři syny. Drahomíra unikla smrti jen o vlásek. Lesník pak skočil ze skály

Když pak matka odjela za příbuznými na Slovensko, mámin mazánek - úchyl Svatoslav Štěpánek roztáhl svá temná křídla.

Místní mlékařku zastřelil jednou ranou do oka a dobil sekyrou, když u nich v kuchyni z mlékařské konve nalévala mléko do připravené nádoby. Tělo odtáhl do prádelny, kde mrtvé ženě odřízl oba prsy. Pak jí uřízl hlavu, stáhl z ní kůži i s vlasy, vyřízl část břicha a tělo rozřezal na jedenáct dílů. Kusy těla dal do pytlů, který zakopal i s mlékařskou konví na zahradě.

Po zmizení mlíkařky musela mléko roznášet její dcera. Samozřejmě i do domu vraha její matky Svatoslava Štěpánka. Ten se jí prý vyptával: „Už víte něco o matce?“ a když se mu dostalo negativní odpovědi, dodal prý s úsměvem: „Nu, však se s ní brzy shledáte.“

psali jsme: Henry Lee Lucas a jeho skleněné oko: Opravdu postupně zabil 3 tisíce lidí, nebo se jen přiznával k cizím vraždám, protože si chtěl zakouřit?

Svatoslavova maminka se postarala, aby měl v době jejího pobytu na Slovensku pravidelnou donášku jídla: snídaní, obědů, svačin a večeří. Vždyť, chudák, ležel v pyžamu s chřipkou a trpěl. Jídlo mu nosila podnájemnice – matka malého Bedřicha, kterého Sváťa umlátil před lety sekyrou a zahrabal ve své dílně, částečně v kompostu.

V neděli 17. května 1936 mu výjimečně přinesla oběd jeho sestřenice, dvacetiletá Jiřina Šťastná. SvaToslav to věděl dopředu, tak se připravil. Nejprve napsal dopis, ve kterém předstíral, že je „mladá, znásilněná matka, která byla nucena zabít své dítě, neboť jej nebyla schopna kojit.“ Dopis se chystal své sestřenici přečíst a až bude v šoku, tak ji zabije. Nabil zbraň, kterou ukryl pod stolem.

psali jsme: Šílená Amy ráda pečovala o staré a nemocné, ve svém ústavu. Policie nalezla 58 těl se stopami po otravě jedem

Jak si usmyslel, tak se stalo. Šokovanou Jiřinu střelil do oka, pro jistotu dorazil nožem a odvlekl do koupelny, kde ji ve vaně ostříhal. Tělo pak namátkou rozsekal. Ňadra, ucho a ruku svázal do její bílé zástěrky a zakopal na zahradě. Torzo nechal ve vaně. Tak ji našla její matka, vrahova teta, která se přišla zeptat, kdy se její dcera vrátí.

Tváří tvář tetě se Svatoslav polekal, vyběhl na zahradu a pokusil se oběsit. Odřízl ho však místní poštmistr, který jel právě kolem na kole.

Na oběšení však nakonec přece jen došlo. Mámin mazánek Svatoslav Štěpánek byl oběšen ve věku 27 let dne 8. listopadu 1938 na nádvoří pankrácké věznice.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku