Manafort podle prokuratury lhal a stavěl se nad zákon

Manafort podle prokuratury lhal a stavěl se nad zákon
01 / 08 / 2018, 08:00

Někdejší šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort lhal s stavěl se nad zákon, když šidil Spojené státy o mnohamilionové částky na daních. Soudu v Alexandrii v americkém státě Virginie to během své úterní úvodní řeči řekli zástupci prokuratury, která chce docílit odsouzení lobbisty, jenž před soudem trval na své nevině. Proces je v médiích vnímán jako test týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který vyšetřuje případné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016.

"Muž v této soudní síni si myslel, že se na něj zákon nevztahuje - ani daňový zákon, ani bankovní zákon," prohlásil podle agentury AP státní žalobce Uzo Asonye. Za jeden z důkazů označil luxusní obleky či další drahé věci, na které oficiálně přiznané Manafortovy příjmy nemohly stačit.

Proces, na jehož úvod zasedl devětašedesátiletý Manafort podle AP zcela klidně na lavici obhajoby, začal výběrem šesti porotců, šesti porotkyň a čtyř náhradníků, který proběhl v netypicky rychlém čase několika hodin.

Manafortův obhájce poté ve své úvodní řeči prohlásil, že jeho klient učinil chybu, když důvěřoval dalšímu bývalému Trumpovu spolupracovníkovi a svému dlouholetému obchodnímu partneru Ricku Gatesovi. Ten byl podle obhajoby strůjcem podvodů, z nichž prokuratura viní Manaforta. Sám Gates se ke svému podílu na vině již přiznal a s Muellerem spolupracuje.

Manafort je v tomto procesu obviněn ze zatajení desítek milionů dolarů, které získal v roli poradce proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče, svrženého lidovým povstáním v únoru 2014, jakož i daňových a bankovních podvodů.

Žalobci se chystají během procesu předvést 35 svědků a předložit na pět stovek důkazů, které podle nich svědčí o Manafortově vině. Bývalý šéf Trumpova štábu je obžalován v 18 bodech údajných daňových a bankovních podvodů. Celkem může být odsouzen k desítkám let za mřížemi. Podle některých expertů však není vyloučeno, že mu Trump případný trest zmírní či promine.

Manafort čelí rovněž obvinění v souvislosti s tím, že utajil své působení v roli poradce bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče. Soud v této věci začne v září.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace