Marné oživování dětí po útoku chlórem v Sýrii rozplakalo členy rady bezpečnosti

Marné oživování dětí po útoku chlórem v Sýrii rozplakalo členy rady bezpečnosti
19 / 04 / 2015, 12:45

19.4.2015/Celým světem otřásly informace o používáním chemických zbraní – konkrétně chlóru při bojích v Sýrii. K útoku došlo 16. března ve městě Sarmín, ale podle svědectví syrského lékaře a humanitárních pracovníků stále dochází k chemickým útokům a umírají další lidé. Muhammad Tamarí promítnul členům rady bezpečnosti OSN video, ve kterém se marně pokouší oživit oběti útoku chlórem včetně malých dětí.

Syrský lékař Muhammad Tennarí, který se pokoušel zachránit oběti, promítl videozáznam ze 16. března z města Sarmín v provincii Idlíb, ve kterém umírají malé děti ve věku do tří let na otravu chlórem. Helikoptéry údajně na město shodily barely, z nichž se po dopadu na zem uvolnil dusivý plyn. Tato chemická látka rozleptává měkkou sliznici a ničí respirační cesty. Lidé zasažení chlórem umírají na udušení. Při březnovém útoku jich prý zemřelo šest.

Nejde ale o ojedinělé použití této látky. Podle neověřených zpráv ve stejné oblasti v Sýrii nedávno vybuchly další dvě bomby s chlórem. Podle humanitárních pracovníků bylo chlórem zasaženo 206 lidí. Chlór používali bojovníci Islámského státu také v Iráku.

Velvyslankyně spojených států amerických při OSN Samantha Power uvedla, že při promítání záběrů za uzavřenými dveřmi, byli členové rady bezpečnosti dojati k slzám. „Je strašné, co dělá tento režim,“ řekla. Podle velvyslankyně je nutné hledat viníky a dohnat je ke spravedlnosti.

Spojené státy a další členové Rady bezpečnosti OSN opakovaně viní syrskou vládu z těchto útoků a tvrdí, že nikdo jiný v konfliktu nemá k dispozici vrtulníky. Vládní i opoziční jednotky použití bomb s chlórem popírají. Prezident Bašár al-Assad naposledy popřel, že by syrská armáda používala tuto chemickou zbraň při pátečním rozhovoru. Šíření takových informací je podle prezidenta snaha o démonizaci státu.

Rada bezpečnosti v březnu schválila rezoluci odsuzující použití toxických chemikálií v Sýrii a jmenovitě zakazující chlór jako chemickou zbraň. Konflikt v Sýrii trvá již pět let a nerozlišuje mezi vojáky a civilisty.

Zdroj: CNN

Tagy článku