Marocký útočník: Zabíjel bych bezvěrce a nechal jen muslimy držící se víry

Marocký útočník: Zabíjel bych bezvěrce a nechal jen muslimy držící se víry
Popisek: Ilustrační obrázek
18 / 08 / 2017, 15:00

Počet obětí útoků v Katalánsku vzrostl na 14, informovaly úřady. Zemřela žena, která byla mezi lidmi zasaženými nočním nájezdem auta ve městě Cambrils, kde teroristé zranili šest civilistů a jednoho policistu.

Dalších 13 lidí zabil v centru Barcelony ve čtvrtek muž, po kterém policie stále pátrá. Počet zraněných v katalánské metropoli vzrostl z dosud uváděné stovky na 130. Mrtví a zranění pocházejí celkem z 34 zemí a nejsou zprávy, že by mezi nimi byli čeští občané.Španělská policie považuje za pravděpodobného pachatele útoku v Barceloně sedmnáctiletého Maročana Moussu Oukabira, jehož staršího bratra zadržela ve čtvrtek. Podle médií mladík, po němž pátrají policisté v širokém okolí katalánské metropole, v minulosti napsal, že by "zabíjel bezvěrce". Policie dnes zadržela již čtvrtého podezřelého, o němž zatím nesdělila žádné podrobnosti.

Podle listu La Vanguardia je Oukabir ve Španělsku registrován jako marocký občan od roku 2005 a dosud neměl problémy s policií. Před dvěma lety na internetu na otázku, co by dělal v roli všemocného panovníka, napsal, že by "zabíjel bezvěrce a nechal jen muslimy, kteří se drží víry".

Policie vyslýchala jeho osmadvacetiletého bratra Drisse Oukabira, který se podle policejních zdrojů deníku sám přihlásil na služebně ve městě Ripoll poté, co začaly po internetu kolovat jeho fotografie jako portrét možného pachatele útoku. Policistům však údajně řekl, že jeho doklady, které se našly v dodávce, pod jejímiž koly zemřelo 13 lidí, mu ukradl právě mladší bratr, který zmizel.

Většina španělských médií uvádí jako věk mladšího Oukabira 17 let s tím, že osmnácté narozeniny bude mít v průběhu srpna, podle některých zdrojů už mu 18 bylo.

Podle některých médií není vyloučeno, že Moussa Oukabir byl mezi pěti útočníky, které při pokusu o atentát podobný tomu barcelonskému zastřelila v noci na dnešek policie ve městě Cambrils vzdáleném od katalánské metropole 120 kilometrů.

Katalánský ministr vnitra Joaquim Form dnes řekl, že mezi oběma atentáty provedenými stejným způsobem existuje spojitost. V Cambrils jediný policista postřílel pět mužů, kteří najížděli do chodců, přičemž zabili ženu a zranili šest dalších lidí. Pachatelé vystoupili z vozu a vyrazili proti policejní hlídce s noži, mačetami a dalšími zbraněmi. Čtyři z nich byli mrtví na místě, pátého policista zastřelil po krátkém pronásledování.

Nejméně jeden z dosud zadržených lidí se podle Forma účastnil aktivit v bytě ve městě Alcanar, kde se teroristé snažili upravit plynové bomby tak, aby je mohli použít při atentátu. Při explozi tam ve středu zahynul jeden člověk a sedm dalších bylo zraněno.

Úřady postupně zveřejňují informace o státní příslušnosti obětí. Italské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zemřeli dva Italové, potvrzena je oběť z Belgie. Španělská média psala také o třech mrtvých Němcích, což ale Berlín dosud oficiálně nepotvrdil a hovoří o 13 zraněných německých občanech. Francie informovala o 26 zraněných Francouzích.

Španělské úřady potvrdily, že nejméně tři oběti jsou Španělé. List LaVanguardia informoval, že o život přišel šedesátiletý turista z Granady a jeho dva rodinní příslušníci.

Portugalský deník Jornal de Notícias uvedl, že jedna oběť pochází z Portugalska.

České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli čeští občané. Úřad nicméně českým turistům doporučil, aby byli při cestách do Španělska opatrnější, a to zejména v turistických oblastech a ve velkých městech.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace