Marťanský minirover, která si můžete zabalit do batohu. Polský tým chystá ,,konkurenci" NASA

Marťanský minirover, která si můžete zabalit do batohu. Polský tým chystá ,,konkurenci&quote; NASA
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: rover
09 / 09 / 2017, 13:00

Polský tým inženýrů staví minirover, který je možno ,,zabalit" i do batohu.

Na rozdíl od nejmodernějších vozítek, které používá NASA na Marsu, může vlastnit ,,želví rover" obyčejný smrtelník. Tvůrci  miniroveru ze společnosti Kell Ideas zahájili kickstarterovou kampaň, kde mohou zájemci finančně přispět na jeho výrobu.

psali jsme: VIDEO: Karbonový rover, který měl brázdit Mars, vypadá jako Batmobile

Čtyřkolové vozidlo je možné plně ovládat na dálku. Je vybaveno Full HD kamerou, má robotickou paži i zařízení pro laserové mapování, respektive systémem LIDAR (light detection and ranging system). Podle Kell Ideas je možné na vozidlo připevnit další technologická rozšíření či vylepšení. ,,Želví rover" může nést zhruba 5 kilo nákladu.

Mezi jeho hlavní přednosti patří zdolávání těžkých a málo přístupných terénů, podobně jako jsou k tomu určená vozidla NASA. Může taktéž operovat ve vodě, protože konstrukce vozidla je vodotěsná. Minirover pak podle jeho tvůrců může zdolat prakticky všechny terény, jež jsou pro člověka nepřístupné. To zahrnuje například jeskyně či rozvaliny.

psali jsme: Čína zverejnila prvé snímky vozidla Mars rover, do vesmíru vyrazí v roku 2020

Uživatel miniroveru pak může s vozítkem jezdit nepřetržitě až 4 hodiny. Dosah Wi-Fi signálu je u vozidla 200 metrů.

,,Minirover je možno použít jak pro pořizování fotografií, průzkum, tak pro zábavu," říká Simon Dzwonczyk, zakladatel Kell Ideas. Podle něho jediným omezením možností vozidla je lidská představivost. 

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.