Masakr na tržišti v Čadu. 15 mrtvých má na svědomí sebevražedný útočník v burce

Masakr na tržišti v Čadu. 15 mrtvých má na svědomí sebevražedný útočník v burce
Autor: Twitter|Popisek: Tržiště v Ndjameně po sebevražedném útoku
12 / 07 / 2015, 10:15

Atentátník se pokusil se vejít na rušné tržiště v čadském hlavním městě. Pod burkou měl na těle nálože a při bezpečnostní kontrole se odpálil.

Nejméně patnáct lidí  přišlo v sobotu o život při výbuchu na tržišti v čadském hlavním městě Ndjameně a dalších 80 bylo zraněno. Podle agentury AFP za útokem stál sebevražedný atentátník, s největší pravděpodobností příslušník islámských radikálů z Boko Haram. 

Boko Haram (česky: Západní učení je rouhání) oficiálním názvem Lidé oddaní propagaci Prorokova učení a džihádu je islamistická povstalecká skupina, operující na území severní Nigérie. Jejím cílem je z Nigérie vytvořit muslimský stát, založený na striktním výkladu práva šaría. Šaría již platí v muslimských severních státech, na převážně křesťanském jihu nikoliv. Boko Haram je známá svými teroristickými útoky, které stály stovky lidí životy. 13. listopadu 2013 označily Spojené státy organizaci za teroristickou. 22. května 2014 přidala Rada bezpečnosti OSN Boko Haram na svůj seznam teroristických organizací.(Zdroj: wikipedia)

Několik svědků uvedlo, že se útočník pokusil vstoupit na tržiště, ale hlídkující policista "ženu" zastavil a chtěl ji zkontrolovat. V tu chvíli si odpálil nálože umístěné pod burkou. Právě kvůli riziku teroristických útoků a sebevražedných atentátů, kdy si útočníci úmyslně oblékají typické muslimské ženské šaty, zakázala čadská vláda minulý měsíc zákaz všech oděvů zakrývajících celé tělo včetně tváře. 

Útok se stal kolem půl deváté místního času, kdy je na tržišti, v těsném sousedství hlavní mešity, největší provoz.

Řadu bombových útoků v Čadu měli v uplynulých týdnech na svědomí militantní islamisté ze sousední Nigérie. Čad pomáhá Nigérii v boji proti islamistickým milicím Boko Haram působícím v jejích severovýchodních státech. V červnu v Ndjameně při dvou sebevražedných útocích zemřelo 27 lidí (zdroj: eurozpravy.cz)

Zdroj: The Guardian, FRANCE 24 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace