Masakr ruských vojáků v Makijivce je práce USA, naznačuje indický analytik

Masakr ruských vojáků v Makijivce je práce USA, naznačuje indický analytik
Autor fotografie: U.S. Air Force photo by Senior Airman Beaux Hebert, volné dílo|Popisek: Systém HIMARS v akci
05 / 01 / 2023, 08:00

Budovu s ruskými branci (mobiky) zasáhl na Nový rok útok raketometů HIMARS a zanechal za sebou desítky až stovky mrtvých. Pokud Rusko oficiálně oznámilo 89 mrtvých, reálný počet zlikvidovaných vojáků agresora musel být vyšší.

Kyjev tvrdí, že bylo zabito až 400 vojáků, a i ruští váleční blogeři tvrdí, že mrtvých je mnohem více, než Moskva přiznává. Indický analytik a bývalý diplomat M. K. Bhadrakumar provozující web Indian Punchline se domnívá, že tímto útokem byla překročena ona pověstná červená linka a trpělivost Ruska je vyčerpána.

Ruská prohlášení zdůraznila, že při útoku byly použity rakety HIMARS vyrobené v USA. Místo úderu bylo „zařízení pro dočasné nasazení“ (odborná škola dočasně využívaná jako kasárna pro nedávno mobilizované jednotky vyslané Moskvou).

Ukrajinský úder vyvolal veřejnou kritiku stavu ruské armády a rozhodnutí využívat civilní infrastrukturu k ubytování vojáků. Generálporučík Sergej Sevrjukov řekl novinářům, že hlavní příčinou události byla aktivace a rozsáhlé používání mobilních telefonů v rozporu se zákazem, a to v dosahu ničivých prostředků nepřítele.

Očividně začala hra na obviňování, že „hlavní příčinou“ tragédie bylo neukázněné chování vojáků, kteří na válečné frontě používali mobilní telefony. Ale bude to mít následky. Veřejný tlak může zvýšit požadavky na maximální použití síly k rychlému ukončení války. Vždy existuje nebezpečí eskalace, pokud jsou překročeny určité nepsané, nevyslovené červené linky.

Je zcela představitelné, že by mezi generálním štábem v Moskvě a Pentagonem mohly být vypracovány parametry s cílem vyhnout se chybnému odhadu nebo jakémukoli souboru akcí (kterékoli strany), které by mohly vést ke zbytečnému konfliktu. Americké a ruské síly operují v Sýrii léta a komunikační linka, která se používá denně, pomohla oběma stranám vyhnout se přímému konfliktu.

Nyní přišel novoroční útok, když se Bidenova administrativa snaží poskytnout Ukrajině zbraně za miliardy a zároveň tvrdí, že nejvyšší prioritou USA je vyhnout se přímému střetu s Ruskem.

Pondělní rozhodnutí ruského ministerstva obrany zdůraznit, že rakety HIMARS dodané USA zabily v neděli večer desítky ruských vojáků, by mohlo vyvolat určitý neklid ve Washingtonu.

Velkou otázkou je, zda Moskva také nyní postoupí po eskalačním žebříčku a přímo se zaměří na americký vojenský personál nasazený na Ukrajině. Ruské zprávy často veřejně zmiňují, že vysoce pokročilé raketové systémy HIMARS dodávané Ukrajině jsou ve skutečnosti provozovány americkým personálem.

Sergej Lavrov v rozhovoru pro TASS minulý týden řekl, že na Ukrajině západ nasazuje experimentální zbraně, aby viděl, jak fungují v bojových podmínkách, a že Američané přenášejí satelitní a další průzkumná data ukrajinskému velení téměř v reálném čase a podílejí se na plánování a provádění vojenských operací.

Podle indického analytika skutečnost, že ve 12.02 bylo v rychlém sledu vypáleno na jediný cíl až šest raket HIMARS, ukazuje vysokou míru jistoty na ukrajinské straně a/nebo jejich západních mentorů, že bude způsobena maximální škoda ruskému vojenskému personálu.

Ruská hysterická reakce na útok proti mobikům, kteří se právě usazovali k novoročnímu jídlu ukazuje, že 89 není reálný počet, a že mrtvých bylo mnohem víc, než Rusové přiznávají.

Zdroj: indianpunchline.com

Tagy článku