Masakr v Las Vegas názor Američanů na držení zbraní nezměnil

Masakr v Las Vegas názor Američanů na držení zbraní nezměnil
Popisek: zbraně
21 / 10 / 2017, 17:30

Říjnový masakr na koncertě v Las Vegas, kde střelec zabil 58 lidí a přes 540 zranil, jen velmi málo změnil názor Američanů na střelné zbraně. Podle průzkumu agentury AP a společnosti NORC jsou obyvatelé Spojených států rozděleni v otázce, zda by tvrdší podmínky k získání zbraní pomohly předcházet obdobným střeleckým útokům, většina jich však zpřísnění zákonů podporuje, jako to již několik let činí.

Sondáž veřejného mínění, které se zúčastnilo 1054 dospělých Američanů, se uskutečnila v období od 12. do 16. října, tedy dva týdny po krveprolití v Las Vegas. Z výsledků vyplývá, že 61 procent respondentů by zpřísnění zákonů o zbraních uvítala, 21 procent oslovených by je ponechalo v nezměněné podobě a jedenáct procent by je naopak zmírnilo. Podobné závěry zaznamenal průzkum AP a společnosti GfK loni v červenci.

Pokud jde o rozdělení výsledků podle stranických preferencí, tak pro zpřísnění zákonů by bylo devět z deseti demokratů, ale jen třetina příznivců Republikánské strany.

Jedenatřicetiletý Kenny Garcia z kalifornského Stocktonu, který v minulosti zbraň vlastnil, tvrdí, že je rozpolcený v tom, zda by přísnější zákony dokázaly snížit případy střeleckých útoků. "Je to těžká věc," prohlásil Garcia. I tak je ale znechucený tím, jak snadno je možné získat některá příslušenství ke střelným zbraním, jako je například zařízení bump stock, které z poloautomatické zbraně učiní automatickou. Právě tento urychlovač střelby lasvegaský střelec použil.

"Dají lidem možnost získat takovéto věci a pak, když se něco hrozného stane, se ptají. A přitom odpověď je právě toto," řekl. "Prostě to nedává smysl," dodal Garcia.

Zhruba polovina Američanů si myslí, že přísnější způsob získat zbraně by případy masových střeleckých útoků snížilo. A takřka polovina z nich je přesvědčená, že by to omezilo i případy vražd. Polovina Američanů se rovněž domnívá, že by přísnější zákony předcházely i náhodným případům střelby, asi 40 procent věří, že by se snížil počet sebevražd, a třetina by od takových zákonů očekávala i snížení násilí gangů.

Průzkum dále ukázal, že většina Američanů neschvaluje způsob, jak republikánský prezident Donald Trump ke kontrole zbraní přistupuje. Trump byl prvním prezidentem od republikána Ronalda Reagana, který vystoupil s projevem na výroční konferenci vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Jeden z jeho synů navíc hlasitě podpořil uvolnění pravidel pro získání tlumičů zbraní, připomněla AP.

Trumpův postoj se nelíbí 59 procentům dotazovaných, naopak s ním souhlasí 40 procent. Podle stranické příslušnosti pak odmítavý postoj k Trumpovu názoru na zbraně má 61 procent nezávislých a 89 procent demokratických voličů, kladný pak 79 respondentů hlásících se k Republikánské straně. Vlastníci zbraní pak s Trumpem souhlasí v 60 procentech.

Zdroj: ČTK

Tagy článku