Masakry na Ukrajině: Rusko má jinak nastavené hodnoty k lidskému životu

Masakry na Ukrajině: Rusko má jinak nastavené hodnoty k lidskému životu
Autor fotografie: manhhai, flickr (CC BY 2.0)
20 / 09 / 2022, 14:00

V poslední době se objevují informace o masových hrobech a mučírnách v oblastech, kde působila ruská armáda na ukrajinském území. To, že carské Rusko, SSSR a současné Rusko má jinak nastavené hodnoty ve vztahu k lidskému životu, je evidentní. Ať již se jedná o uměle vyvolané hladomory, gulagy (kde lidé nešly do plynových komor jako v nacistickém Německu, ale byli utýráni prací, hladem a nemocemi), případně o hromadné vraždy, jako byl masakr polských občanů v Katyni jednotkami NKVD.

A nyní se objevují obdobná zvěrstva. Za druhé světové války někteří důstojníci přísně trestali i zastřelením zločiny jako vražda či znásilnění, jiní to podporovali pod vlivem svého kulturního dědictví a válečné psychózy (dnes označované jak PTSD, tedy nemoc z posttraumatického šoku), ale kdo se tenkrát staral, čím si kdo prošel. Nicméně čin jednotlivce je vždy evidentní. Vykopání hromadných hrobů a umučení či povraždění řady osob je systémovým řešením v rámci zastrašování nebo snahy ukrýt další zločiny.

Údajně byly objeveny mučírny. Pod tímto pojmem si každý představí středověké mučicí nástroje jako natahování na skřipec, železnou pannu, pálení žhavým železem, lámání v kole apod. Moderní metody jsou jiné, jako „waterboarding“ nebo psychologického charakteru, jako ponižování, nemožnost spánku vyhrožování psem a další. Pokud byly nalezeny mučírny, měly by být zveřejněny i důkazy. Ale u některých metod je nelze najít – jako třeba odpírání spánku. U jiných jako stopy krve nebo mučící nástroje lze jasně identifikovat, co se tam dělo.

Dalším aspektem je generalizace. Říká se že Rusové, jenže to nejsou jen Rusové, ale ozbrojené síly Ruské federace. A podle posledních informací největší ztráty mají vojáci z Tuvinska, Burjatska nebo Dagestánu, tedy dálněvýchodních oblastí poblíž Mongolska nebo kaspického pobřeží. A jejich hodnoty jsou jinde než u pravoslavných Rusů, tedy ne všech.

Pokud se jedná o vraždu, jeden násilník může donutit oběť vykopat si hrob, pak jej musí zahrnout. Jestliže se jedná o masové hroby, je zapotřebí vypočítat rozměry pro počet těl a vyhrabat jámy množstvím lidí nebo technikou, tedy bagry či buldozery. A toto již není PTSD, toto je systémové zneužití síly a porušení všech možných zákonů.

Za blízké příhraničí zodpovídá KGB, ale zároveň v rámci bojových operací zde působí ruská armáda poskládaná ze všech národů a národností Ruské federace. V tuto chvíli bez dokonalého mezinárodního nezávislého forenzního vyšetřování nelze určit přesné pachatele. Nicméně, vrchním velitelem armády je prezident Vladimir Putin, ministrem obrany je generál Sergej Šojgu, jenž mimochodem má též kořeny v Tuvinsku, a též předseda KGB, kdy posledním známým byl Vadim Viktorovič Bakatin.

Seznam odpovědných je jasný, pokud nejsou schopni kontrolovat podřízené organizace či útvary. Seznam konkrétních pachatelů musí být teprve vyšetřen a sestaven. Ale brutální násilí je stále součástí společnosti v 21. století. Polití kyselinou, ukamenování dle práva šaría, konflikt mezi Rwandou a Burundi s etnickými čistkami, teroristické činy a nově eskalující konflikty v mnoha oblastech jen potvrzují, že člověk není na nejvyšším stupni evoluce, ale jen jedním z predátorů.

 Zdroj: nytimes.com; rferl.org

 

Tagy článku