Masivní hackerský útok na Ukrajinu. Za napadnutím vládních webů stojí nejspíš Rusko, tvrdí Kyjev

Masivní hackerský útok na Ukrajinu. Za napadnutím vládních webů stojí nejspíš Rusko, tvrdí Kyjev
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Hacker
15 / 01 / 2022, 09:00

Ukrajina zaznamenala masivní hackerský útok, z něhož je podezřelé Rusko.

S masovým hackerským útokem se potýká Ukrajina, desítky vládních internetových stránek byly napadeny neznámými útočníky. Útok směřoval na webové stránky ministerstva zahraničí, kabinet ministrů, důležité bezpečnostní úřady schraňující citlivá data.

Hackeři připojili ke svému útoku tento vzkaz: ,,Ukrajinci! Všechna vaše osobní data byla nahrána na veřejnou síť. Všechna data na (hacknutém) počítači jsou zničena a nelze je obnovit." Podle hackerů se pak mají Ukrajinci ,,bát a očekávat to nejhorší".

Většina napadnutých webových stránek už je v provozu. Některé zahraniční weby však upozorňují na to, že se jedná spíš o výhrůžku a žádná osobní data odcizena nebyla. Vše má být součástí protiukrajinské kampaně ze strany Ruska. Podle některých vojenských expertů se dají očekávat další provokace vůči Kyjevu, v krajním případě může být hackerský útok součástí vojenské invaze na Ukrajinu. Vojenský útok proti Ukrajině však Rusko odmítá.

Ukrajinská oficiální politická místa nespecifikovala, kdo by mohl stát za útokem, nicméně v minulosti padala vina právě na ruské hackery za podobnou činnost jako třeba v roce 2015, respektive o dva roky později. Jiné útoky ochromily například gruzínské vládní webové stránky v roce 2008 během krátkého vojenského konfliktu.


Zdroj: The Guardian

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace