Masivní hackerský útok na Ukrajinu. Za napadnutím vládních webů stojí nejspíš Rusko, tvrdí Kyjev

Masivní hackerský útok na Ukrajinu. Za napadnutím vládních webů stojí nejspíš Rusko, tvrdí Kyjev
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Hacker
15 / 01 / 2022, 09:00

Ukrajina zaznamenala masivní hackerský útok, z něhož je podezřelé Rusko.

S masovým hackerským útokem se potýká Ukrajina, desítky vládních internetových stránek byly napadeny neznámými útočníky. Útok směřoval na webové stránky ministerstva zahraničí, kabinet ministrů, důležité bezpečnostní úřady schraňující citlivá data.

Hackeři připojili ke svému útoku tento vzkaz: ,,Ukrajinci! Všechna vaše osobní data byla nahrána na veřejnou síť. Všechna data na (hacknutém) počítači jsou zničena a nelze je obnovit." Podle hackerů se pak mají Ukrajinci ,,bát a očekávat to nejhorší".

Většina napadnutých webových stránek už je v provozu. Některé zahraniční weby však upozorňují na to, že se jedná spíš o výhrůžku a žádná osobní data odcizena nebyla. Vše má být součástí protiukrajinské kampaně ze strany Ruska. Podle některých vojenských expertů se dají očekávat další provokace vůči Kyjevu, v krajním případě může být hackerský útok součástí vojenské invaze na Ukrajinu. Vojenský útok proti Ukrajině však Rusko odmítá.

Ukrajinská oficiální politická místa nespecifikovala, kdo by mohl stát za útokem, nicméně v minulosti padala vina právě na ruské hackery za podobnou činnost jako třeba v roce 2015, respektive o dva roky později. Jiné útoky ochromily například gruzínské vládní webové stránky v roce 2008 během krátkého vojenského konfliktu.


Zdroj: The Guardian

Tagy článku