Masivní únik osobních údajů z Energetického regulačního úřadu

Masivní únik osobních údajů z Energetického regulačního úřadu
22 / 01 / 2018, 15:00

Radní Energetického regulačního úřadu Krejcar neoprávněně nakládal s osobními údaji zaměstnanců tohoto úřadu. O celé situaci ví i Úřad pro ochranu osobních údajů, který však od října loňského roku nijak nekoná. Celá situace se odehrává 4 měsíce před platností nových pravidel pro ochranu osobních údajů, podle kterých by Energetický regulační úřad mohl obdržet pokutu až 20 milionů EUR.

V srpnu loňského roku si radní Krejcar bez jakéhokoliv pověření zjednal přístup ke všem osobním údajům bývalých i současných zaměstnanců Energetického regulačního úřadu, když si vynutil předání všech osobních spisů těchto osob. Ke spisu pak povolil přístup některým dalším nepovolaným osobám. Došlo tak k masivnímu neoprávněnému nakládání s osobními údaji.

psali jsme: Kauza Vitásková: Radost, žal a hněv

Security magazínu se podařilo zjistit, že už v říjnu loňského roku obdržel Úřad pro ochranu osobních údajů první stížnost na porušení zákona. Žádné šetření však doposud tento orgán neprovedl, ani uvedené nezákonné jednání radního Krejcara nepostihl. O celé situaci je dle informací Security magazínu přitom informována i předsedkyně úřadu Ivana Janů. Stížnosti na porušení zákona se zatím množí - Úřad pro ochranu osobních údajů jich obdržel již několik. Od konce května má přitom začít platit nové obecné nařízení pro ochranu osobních údajů, které zavádí za obdobné porušení citelné sankce až do výše 20 mil. EUR.

psali jsme: Kauza Vitásková: Zpráva jako z paluby Titaniku

Celou situací by se měl zabývat i ministr průmyslu a obchodu, Tomáš Hüner, do jehož kompetencí spadá i případný návrh na odvolání radního, který hrubě porušil své povinnosti. Kontroverze doprovázely už jmenování radního Krejcara do funkce. Tento v minulosti nastavoval štědré výkupní ceny pro obnovitelné zdroje energie a následně byl z Energetického regulačního úřadu propuštěn, a to pro neomluvenou absenci v době, kdy probíhal audit nastavování cen právě pro obnovitelné zdroje energie.  

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: Veronika Petrová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.