Masový vrah z Orlanda není napojen na IS, uklidňuje prezident Obama a vyzval k zákazu útočných zbraní

Masový vrah z Orlanda není napojen na IS, uklidňuje prezident Obama a vyzval k zákazu útočných zbraní
Autor fotografie: Myspace|Popisek: Omar Mateen
15 / 06 / 2016, 09:45

Pachatelem je podle něj muž poznamenaný extremistickými informacemi z internetu.

AKTUALIZOVÁNO / Americká televizní stanice FOX NEWS zveřejnila informaci, že muž stejného jména jako orlandský útočník, Omar Mateen, vycestoval během roku 2011 a 2012 do Saúdské Arábie. Jedna z cest, kterou uskutečnil v roce 2011 byla v ceně 4000 dolarů a zahrnovala ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s plnou penzí, kterou zajišťovala islámská cestovní kancelář v USA Dar El Salam pod názvem "Posvátná pouť Umra".

Podle bezpečnostních odborníků se mohlo jednat o krytí teroristického výcviku Mateena. Při jedné z cest navštívil údajně i Mekku a v rámci dovolené absolvoval blíže nespecifikované výlety po Arabském poloostrově. Mateenova první cesta do Saúdské Arábie trvala 10 dnů a rok později osm dnů, během kterých mohl navštívit i Jemen, kde má svoje základny islámský stát nebo Al-Kájda.


Washington 14. června (ČTK) / Američtí policisté vyšetřující nedělní masakr v orlandském gay klubu, při kterém Omar Mateen zabil 49 lidí, dosud nezveřejnili motiv činu. 

Spojené státy však nemají informaci, že by za útokem stála organizovaná skupina. Po zasedání Rady národní bezpečnosti USA to ve Washingtonu prohlásil prezident Obama. Prezident současně označil útok za čin muže nakaženého extremismem z internetu a uvedl:

"Americké úřady už předešly mnoha útokům a zachránily mnoho životů, nikdy jim nemůžeme dost poděkovat. Všemožně usilujeme o to, abychom podobným útokům předešli, ale osamělé útočníky je velmi obtížné nalézt....Chceme-li chránit USA před domácími extremisty, musíme zabránit budoucím vrahům v přístupu k válečným zbraním. Lidé, kteří nesmějí vstoupit do dopravního letadla, by neměli mít ani právo koupit zbraň. Zákon o zákazu útočných zbraní by měl znovu vstoupit v platnost."

Obama se v analýze bezpečnostní situace USA nevyhnul ani ostré kritice republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, který znovu vyzval k zákazu vstupu muslimů do USA.

Omarův otec Seddique vylučuje, že by za synovým útokem byl radikální islám. Jeden z Omarových známých řekl, že to může být problém se sexuální orientací, útočníka znal totiž jako častého návštěvníka podniku v Orlandu na Floridě.

Skutečnost, že Omar navštěvoval klub často, potvrdilo několik svědků. Podle médií přitom bydlel od podniku asi dvě hodiny jízdy autem. Jeden ze svědků řekl, že s Omarem byl v kontaktu přes mobilní aplikaci pro homosexuály, další pak uvedl, že Mateen se v klubu někdy opil a byl agresivní, jindy seděl sám v ústraní.

Jim Van Horn, který střelce z klubu znal, se domnívá, že Omar se neúspěšně snažil vyrovnat s vlastní homosexualitou, což vyústilo v krveprolití. Podle Van Horna tedy nevraždil pod vlivem radikálního islámu. To v rozhovorech s médii opakovaně vylučuje také útočníkův otec Seddique Mateen. Ten také řekl, že syn ho den před útokem navštívil, ale že si na jeho chování ničeho nevšiml.

Mateenova žena Noor Salmanová se podle televize NBC pokoušela svého muže od útoku odradit. Byla údajně u toho, když si Mateen kupoval náboje a pouzdro na pistoli. Policie nyní zvažuje, zda manželku vraha obviní, že chystaný útok neoznámila.

Mateenův otec Seddique po masakru zveřejnil na facebooku video, ve kterém vyjadřuje nad činem lítost a zároveň se podivuje nad tím, že se Omar rozhodl zakročit proti homosexuálům, neboť jejich potrestání je na bohu a nikoli na jeho služebnících. Toto není jediný sporný komentář, který Omarův otec na internetu učinil. V minulosti vyvěsil na YouTube či facebooku řadu videí, ve kterém se obracel na prezidenta Baracka Obamu nebo chválil afghánské radikální hnutí Taliban.

Někteří Seddika označují za podivína, neboť na videích vystupoval jako významný afghánský činitel či jakýsi exilový prezident, kandidaturu na afghánskou hlavu státu dokonce loni ohlásil, ačkoli se prezident v jeho vlasti volil v roce 2014.

Americká média se také podrobně věnují nedělnímu policejnímu zásahu, který trval tři hodiny. Prvním, kdo se Omara pokusil zastavil, byl policista mimo službu Adam Gruler, který si v klubu přivydělává jako ostraha. S Omarem se dostal do přestřelky, ale musel ustoupit, neboť jeho palebné síle nedokázal čelit. Krátce poté na místo přijela dvojice policistů, která s útočníkem rovněž bojovala. Následně se do akce vložila zásahová jednotka SWAT, která pomocí výbušnin a obrněného vozu prorazila do zdí budovy několik otvorů, aby mohli lidé utéct. Při zásahu policisté Omara zastřelili.

Tagy článku