Masový vrah žaluje Norsko za porušování lidských práv

Masový vrah žaluje Norsko za porušování lidských práv
15 / 03 / 2016, 08:00

V Norsku dnes začíná soud s teroristou Andersem Behringem Breivikem, který kvůli podmínkám svého věznění zažaloval stát za porušování lidských práv.

Oslo 15. března (ČTK) - Pravicový extremista, který si odpykává 21letý trest vězení za zabití 77 lidí při útocích z roku 2011, si stěžuje mimo jiné na používání pout, omezování korespondence, pravidelné prohlídky cely či izolaci od ostatních trestanců.

Soud se koná v tělocvičně ve věznici Skien, kde je Breivik zavřen. Proces by měl trvat čtyři dny. Slyšení budou doprovázet přísné bezpečnostní podmínky, média nebudou mít povoleno vysílat Breivikovo svědectví. Soud se totiž obává, že by svou výpověď mohl zneužít k propagaci svých radikálních postojů.

Breivikův obhájce Öystein Storrvik tvrdí, že jeho klient trpí depresemi a cítí se osamělý, protože nemá kontakt s nikým jiným než se zaměstnanci věznice.

Breivik na konci července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, jež připravila o život osm lidí. Krátce poté postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya.

Anders Behring Breivik (* 13. února 1979) je norský masový vrah – pachatel teroristických útoků v Norsku 22. července 2011, při kterých zahynulo celkem 77 lidí.

O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit. Breivikův pobyt ve vězení ale může být prodlužován až na doživotí. 

Tagy článku