Máte Apple? Komunikaci sledují americké a britské tajné služby. Už deset let

Máte Apple? Komunikaci sledují americké a britské tajné služby. Už deset let
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
10 / 03 / 2015, 17:30

Tajné služby chtějí a mají přehled o všem. A především o mobilní komunikaci. V zájmu je "národní bezpečnost" a ochrana před terorismem.

Server Intercept uvedl,  že americké a britské služby pronikly do systémů výrobce čipů Gemalto a ukradly klíče zabezpečující komunikaci mezi mobily. Tvrdí to na základě informací získaných od bývalého agenta Edwarda Snowdena. 

Americká CIA podle nich od roku 2006 pracovala na prolomení zabezpečení zařízení od Applu. Nejdřív se jim to podařilo na iPhonu a v roce 2010 na iPadu. Mluvčí Applu stejně jako CIA se zatím k podezření nevyjádřili. 

Tajné služby měly v minulosti i výhrady proti šifrování dat v operačních systémech Android a iOS, které neumožňovalo získávat údaje z mobilních telefonů a tabletů - to tehdy dokonce rozčílilo ředitele FBI ("Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám")

Orborníci z tajných služeb se totiž každoročně setkávají na "semináři" pod názvem "Jamboree", kde diskutují o strategiích pro využití (spíše zneužití) bezpečnostních chyb v domácí i firemní elektronice. Tyto konference se konají téměř deset let, přičemž právě CIA sponzorovala jejich poslední setkání. 

Intercept už v únoru napsal, že americké a britské zpravodajské služby nelegálně pronikly do počítačových systémů výrobce SIM karet Gemalto a ukradly klíče, které se používají k zabezpečení soukromé komunikace mezi mobilními telefony.

Poznámka: pravdou zůstává, že uživatelům vesměs nevadí, zda jim odposlouchává tajná služba jejich mobil nebo sleduje jejich aktivity na webu (obvykle tvrdí "já nic nezákonného neprovádím, ať si mě sledují"). 

O problémech s porušováním soukromí při používání dětských chůviček, domácích kamer, apod. jsme psali v článku "Také poskytujete zločincům dokonalý přehled o své firmě nebo domácnosti?"

Možná vás bude zajímat, že česká společnost Cryptelo představila loni v říjnu na německém bezpečnostním veletrhu IT-SA stejnojmennou službu, která nabízí unikátní koncept přenosu a ukládání dat na úrovni bezpečnosti TOP SECRET. Cryptelo je služba navržená pro maximální ochranu citlivých podnikových dat.

Zdroj: ibtimes.co.ukmobil.idnes.cz

Psali jsme také:

DETEKT - nesledují vás tajné služby?

Zabezpečení domácnosti - online monitoring přes wifi do cloudu

NOVINKA - plně bezdrátová FULL HD bezpečnostní kamera - první na světě

Minialarm EPIR 3 - rychlé a spolehlivé zabezpečení chaty, garáže nebo karavanu

Nárůst krádeží vloupáním do rodinných domků, drogové, majetkové i hospodářské kriminality

Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace