Autor: Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje|Popisek: Kontrola chat za pomoci psa
18.12.2014 / Středočeská policie zintenzívnila kontroly chatových osad na Kladensku a Benešovsku.
Zdroj: Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje
Problematice vloupání jsme se věnovali v našem článku Roste počet vloupání do chat a chalup - zatím skoro tři tisíce se škodou přes 52 milionů.
O možnostech jednoduchého zabezpečení chaty nebo chalupy jsme psali v článku Minialarm EPIR 3 - rychlé a spolehlivé zabezpečení chaty, garáže nebo karavanu

nebo NOVINKA - plně bezdrátová FULL HD bezpečnostní kamera - první na světě,
nebo Zabezpečení domácnosti - online monitoring přes wifi do cloudu.

K prvním případům vloupání do rekreačních objektů dochází většinou začátkem zimy. Policisté posílili hlídky v nejohroženějších rekreačních oblastech v denních i nočních hodinách.
16. prosince 2014 dopoledne provedla policie kontrolu na Unhošťsku (chatové lokality v okolí Markova Mlýna, Poteplí, Roučmídova Mlýna a Mosteckého Mlýna). Policisté zkontrolovali dveře, okenice, zámky a ostatní přilehlé prostory v okolí. V akci bylo pět policistů, dva městští strážníci a dva služební psi a zkontrolovali 147 rekreačních chatek.

Stejná policejní akce proběhla v oblasti Sázavy, Vlašimi, Týnce nad Sázavou a Čerčan a zasahovalo při ní přes padesát policistů. Policie k tomu uvádí:
"Od ledna do listopadu loňského roku na Benešovsku evidovali celkem 128 vloupání do rekreačních objektů. Objasnit se jich podařilo prozatím dvacet jedna. Podobných případů sice letos zhruba o dvacet ubylo, bohužel se ale stále dějí. Objekty svého zájmu si pachatelé většinou předem tipují. Vybírají si přitom spíše místa, na která lze přijet autem, popřípadě lodí. Jejich pozornosti ale neujdou ani odlehlé a nedostatečně zabezpečené objekty. Z chat a chalup si odnášejí většinou věci, které mají nějakou hodnotu, popřípadě jídlo či oblečení. Někteří takový objekt využijí „pouze“ k přespání, anebo se tady na nějakou dobu rovnou zabydlí. Dovnitř se dostávají často velmi jednoduše, většinou po vypáčení dveří nebo oken. Ty mohou ale také rozbít, anebo jen využít toho, že jsou pootevřeny."
.jpg)
Na závěr několik rad pro chataře k zajištění svých objektů:
- zabezpečte si rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky, jako je například bezpečnostní zámkový systém,
- bezpečnostní dveře, mříže a uzamykatelné okenice
- věnujte při zabezpečení pozornost i menším oknům na verandě, u sklepů a sociálních zařízení
- cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu, ale odvezte do bezpečí
- nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu
- pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí
- při podezření z vykradení chaty, nikdy zásadně nevstupujte do objektu, neboť by se zde mohl nacházet ještě pachatel, nikdy neuklízejte a neprovádějte
- vlastní dokumentaci po zlodějích, ale okamžitě vloupání neprodleně oznamte na nejbližší policejní služebnu nebo na linku 158.
Tímto způsobem raději svoji chatu nezabezpečujte!

Psali jsme také:
Minialarm EPIR 3 - rychlé a spolehlivé zabezpečení chaty, garáže nebo karavanu
Oběti zločinu na území ČR a pátrání po osobách a věcech
Kde v ČR se musíte nejvíc bát o své zdraví, život i majetek
Nárůst krádeží vloupáním do rodinných domků, drogové, majetkové i hospodářské kriminality
V loňském roce došlo k nárůstu trestné činnosti