Máte ,,zakázaný" zásobník? Můžete přijít i o zbrojní průkaz

Máte ,,zakázaný&quote; zásobník? Můžete přijít i o zbrojní průkaz
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: zbraně
27 / 01 / 2017, 18:30

Další směrnice EU týkající se zbraní vyvolává kontroverze.

Nová směrnice EU počítá s tím, že pokud by měl vlastník přesně specifikované zbraně zásobník ,,nad limit", mohl by přijít o zbrojní průkaz. Směrnice se týká zbraní s omezením zásobníků pro desetiranné pro dlouhé samonabíjecí zbraně a dvacetiranné pro krátké poloautomatické zbraně jako pistole, které v ČR spadají do kategorie B.

Návrh zatím prošel přes odpor českých zástupců přes výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů v Evropském parlamentu (EP). Jedná se o další kontroverzní směrnici, jež se týká zbraní. 

Pokud návrh definitivně projde, počítá s tím, že pokud bude vlastnit člověk zásobník nad povolený limit, může mu být i odejmut zbrojní průkaz. V Česku by to nejvíce dopadlo na běžné třicetiranné zásobníky, které se používají prakticky ve všech poloautomatických puškách, jako u civilní verze populárního samopalu vzor 58. Ty by spadly mezi kategorie typu A, kam dnes patří například vojenské samopaly.

Čeští zástupci v EP považují návrh za nedomyšlený. Europoslankyně za ANO Dita Charanzová si těžko dokáže představit uvedení nařízení do praxe. Zásobníky totiž nejsou v současné době nikde oficiálně registrovány. Považuje též těžko představitelné, aby vlastník zbraně při překročení zásobníku přišel o zbrojní průkaz.

Nicméně i přes českou kritiku návrhu v EU to vypadá, že v březnu, kdy bude schválena jeho konečná verze, budou čeští zástupci v EK znovu přehlasováni, a sporná směrnice vstoupí i tak v platnost.

 

psali jsme:

Další absurdní směrnice EU: Vzduchovky se budou povinně hlásit na policii

Vnitro chce kvůli bezpečnosti povýšit právo použít legální zbraně

Zdroj: novinky.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.