Mateřské školy v Alsasku zakázaly mikulášskou nadílku

Mateřské školy v Alsasku zakázaly mikulášskou nadílku
11 / 12 / 2016, 15:30

Ředitelky dvou mateřských škol ve francouzském Huningue v Alsasku nedaleko od německých a švýcarských hranic oznámily, že nebudou slavit tradiční svátek Svatého Mikuláše spojený s mikulášskou nadílkou pro děti.

Svatý Mikuláš byl podle nich "náboženská osobnost," a ředitelky využily svého práva veta ve snaze "ochránit sekulární hodnoty této země". Zdroj: express.co.ukfrance3-regions.francetvinfo.fr

("sekularismus - státní moc, státní instituce a stát sám mají být nezávislé na náboženství a náboženském uvažování")

 

 Pobouření rodiče se obrátili na starostu, který spolu s radní pro školství vyjádřili nad rozhodnutím vedení škol znepokojení a důrazně je odmítli.

Nadílka bude v Nizozemsku bez Černého Petra i bez Mikuláše. Negativní a rasistické stereotypy

Starosta Jean-Marc Deichtmann  odeslal ředitelkám dopis, ve kterém uvádí:  "Právě jsme se dozvěděli od velmi rozzlobených rodičů žáků, že jste se bez předchozího upozornění rozhodli zrušit oslavy Svatého Mikuláše, patrona školáků. Jsme vaším rozhodnutím nepříjemně překvapeni a zklamáni. Faktem zůstává, že všechny školy v okolních městech a vesnicích stále tuto tradici dodržují. Vaši nadřízení potvrdili, že tento požadavek nepřišel od nich....Stejně jako všechny tradiční slavnosti, i mikulášské oslavy vytváří cenné sociální propojení a jejich zrušením stigmatizujete větší část populace, která se vás o to neprosila. Není vaší úlohou, spíše než dávat tímto způsobem najevo váš sektářský spostoj k sekularismu, usnadňovat integraci do společnosti?"  

Německý Woolworth zrušil Vánoce: "Jsme muslimský obchod"

 

Tagy článku