Matička Rus, rozsah odvety za náhle přiznávané neúspěchy může brutálně překvapit

Matička Rus, rozsah odvety za náhle přiznávané neúspěchy může brutálně překvapit
Autor fotografie: Rawpixel|Popisek: Výbuch jaderné pumy
12 / 06 / 2024, 06:00

Vladimir Putin v posledních dnech schytává jednu ránu za ranou. Situace na Ukrajině, po pro něj relativně příznivém období, nabírá dost nestabilní ráz a v kombinaci s útoky na ruském území může vyvolat těžko předvídatelnou reakci.

V zásadě všichni klíčoví donátoři, s některými výjimkami, povolili Ukrajině používat jejich zbraně na ruském území. Začalo Švédsko a lavinově se připojily další země včetně USA, které akorát nechtějí, aby byly jejich zbraně použity proti hlavnímu městu, Moskvě. Kyjev neváhal a situace neprodleně využil. Hořící rafinerie, zničený ultramoderní radarový systém, útoky na Krym, likvidace systémů protivzdušné obrany S-300 a S-400 a zřejmě první zničené Su-57, vlajková loď ruského letectva, která se ještě stále nevyrábí sériově. 

Symbioza Rusů a Putina

 

Kreml již několik měsíců útočí po větší části fronty. V minulých dnech zřejmě použil termobarické systémy TOS na Časiv Jar. Kumulace a ofenziva ve směru Charkov a další útoky na jiných místech jsou současné atributy. I přes dílčí úspěchy se však postup zastavil a Ukrajinci zřejmě přechází do aktivní obrany. Moskva navíc nadále používá svou klasickou útočnou taktiku a zřejmě při permanentním pocitu „nas mnogo" utrpěla další obří ztráty na lidech i technice. Sociální sítě jsou doslova přeplněné videi ukrajinských dronů útočících na ruské konvoje, vojáky a techniku. 

Některé zprávy hovoří o tom, že u hranic s Ukrajinou Rusové kumulují armádu 200 000 mužů a velké množství techniky v přípravě k útoku na Charkov. To je jedna z hlavních příčin, proč Kyjev dostal povolení používat západní zbraně na ruském území. Nutno podotknout, že uvolněná americká pomoc asi přišla za minutu dvanáct. Mimochodem The Defense Post tvrdí, že Američané nakoupili 60 protivzdušných Gepardů pro Ukrajinu. Jedná se o mimořádně úspěšné vozidlo v boji proti UAV. V každém případě ATACMS dělají Rusům pěknou paseku a důsledky se pomalu začínají projevovat. Jejich PVO si s nimi zjevně neví moc rady. 

Rusko jako střelnice 

 

Mnohem zajímavější ovšem je, že ruské úřady začaly najednou přiznávat neúspěchy na frontě. Včera ruský Reportér oznámil lednový sestřel ruského AWACSu Berijev A-50U. Pomineme-li časovou prodlevu, ruské úřady o vlastních ztrátách vůbec nehovoří. O zlikvidování Su-57 se také otevřeně hovoří a obě události jsou velkou ranou pro ruské letectvo. Letadla jsou pro Moskvu takřka nenahraditelná nebo jen ve velkém časovém horizontu. 

Berijev A50

Velmi zajímavá diskuze Rusů probíhá pod jedním z článků o tom, kam poslat ruský plyn, na ruském webovém portálu Voennoe obozrenie. Nespokojenost přispěvatelů s jednáním ruského vedení je jasně patrná a týká se téměř všech složek ruské společnosti. To by samo o sobě naznačovalo skutečnou nutnost manipulovat nedávno proběhlými prezidentskými volbami a současně s tím nasvědčovalo skutečnosti, že pozice Vladimira Putina není až tak pevná. Možná je však jeho moc méně stabilní i z toho důvodu, že se spoustě Rusů prezident zdá naopak příliš měkký. Celá diskuze je totiž prodchnuta zarytou nenávistí k západu a Ukrajině. Rusové jsou přesvědčení, že opravdu stojí proti celému NATO, které má na Ukrajině nepokrytě působit. 

Je až překvapivé, že západní média takřka nereflektují eskalaci konfliktu, kterou lze považovat za zcela zásadní. Západní pomoc použitá přímo v Rusku je zásadní precedens a ztráty Armády Ruské federace enormně rostou. Se sílícím vědomím veřejnosti, že se válka pomalu přesouvá na území Ruska, vzrůstá i tlak na Putina a jeho suitu. Ti prostě musí reagovat a pravděpodobné použití TOS-3 v Časiv Jaru jen svědčí o klasické ruské vlastnosti: „když to nejde silou, půjde to ještě větší silou". Nutno podotknout, že budeme-li hovořit o ještě větší síle, už Kreml moc možností nemá. 

O mocenských ambicích Putina a snaze se udržet ve vedení státu nemůže být pochyb. Současná nenápadná eskalace konfliktu může ve finále nakonec vyvolat naprosto nepředvídatelné reakce, včetně použití taktických jaderných zbraní. Pro ruského diktátora je zcela signifikantní udržet si před národem tvář. Přiznávané ztráty techniky tak mohou klidně být předehrou k odůvodnění použití zbraní hromadného ničení. Spousta Rusů by této nastalé situaci byla schopna tleskat ve stoje. 


 

Tagy článku