Mattis řekl, že USA nemají zájem válčit proti KLDR

Mattis řekl, že USA nemají zájem válčit proti KLDR
Popisek: James Mattis
27 / 10 / 2017, 11:30

Cílem USA není válčit proti Severní Koreji, ale přesvědčit jejího vůdce Kim Čong-una vzdát se jaderného arzenálu. Řekl to americký ministr obrany James Mattis, který dnes zavítal do demilitarizovaného pásma mezi oběma korejskými státy. Obvinil ale také Severní Koreu, že navzdory názoru Rady bezpečnosti OSN pokračuje v provokacích a ohrožuje globální bezpečnost

KLDR podle Mattise buduje jaderný arzenál, který může vyvolat katastrofu pro všechny.

"Jak řekl (americký) ministr zahraničí (Rex) Tillerson, naším cílem není válka, ale zajištění toho, aby se Korejský poloostrov stal plně, ověřitelně a nezvratně oblastí bez jaderných zbraní," řekl Mattis.

Vyjádřil také solidaritu s Jižní Koreou, když řekl: "V době, kdy režim Kim Čong-una vyvolává ohrožení, stojíme po vašem boku i po boku korejského lidu." Mattise do demilitarizovaného pásma, které odděluje oba korejské státy, doprovodil jeho jihokorejský resortní kolega Song Jong-mu.

Severokorejský režim podle Mattise utlačuje a izoluje občany KLDR, upírá jim svobodu, prosperitu a lidskou důstojnost, protože přednost dává jaderném zbrojení.

Mattis dnes přijel do Jižní Koreje, aby se tam setkal s představiteli její národní obrany a s americkými veliteli, kteří v oblasti působí.

Napětí mezi USA a KLDR vzrostlo po nedávných severokorejských zbrojních testech a slovních přestřelkách mezi prezidentem Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem.

Severní Korea dnes oznámila, že vrátí jihokorejský rybářský člun i jeho posádku zadrženou 21. října ve svých vodách. Severokorejská agentura KCNA oznámila, že se Pchjongjang rozhodl loď vrátit, protože "celá posádka čestně přiznala, že vplula do cizích vod, omluvila se a požádala o shovívavost". Loď bude vrácena na vojenské hranici mezi oběma Korejemi, které jsou technicky stále ve válce, protože jejich konflikt z 50. let skončil příměřím, nikoli mírovou dohodou.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.