Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Theresa Mayová
Předběžná dohoda o brexitu, kterou britská vláda vyjednala s Evropskou unii, přináší to, pro co lidé hlasovali v referendu a co je v národním zájmu. Na tiskové konferenci to řekla britská premiérka Theresa Mayová. Znovu slíbila, že zajistí "nejlepší dohodu pro Británii". Do funkce ministra pro brexit, na kterou dnes rezignoval Dominic Raab, Mayová podle svých slov zatím nikoho nejmenovala. Spekuluje se, že post nabídla ministru životního prostřední Michaelovi Goveovi.
"Dotáhnu to dokonce? Ano," řekla Mayová na první tiskové konferenci od okamžiku, kdy její vláda ve středu podpořila předběžný text dohody o brexitu. "Budu dělat svou práci a získám nejlepší dohodu pro Británii... a dohodu, která je v národním zájmu," řekla dále premiérka a dodala, že plně věří, že kurz, který v jednáních vytyčila, "je tím pravým pro naši zemi a všechen náš lid".
Brexitová dohoda, jak ji britská vláda vyjednala s Evropskou unií, podle Mayové přinese to, pro co lidé hlasovali v referendu z června 2016 včetně kontroly migrace či návratu všech soudních pravomocí z EU do Británie. Zajistí podle ní ale i celistvost Spojeného království. Kritici dohody se přitom obávají, že by mohly vzniknout bariéry mezi Severním Irskem a zbytkem království.
Na adresu svých kritiků Mayová uvedla, že nikdo nepřišel s alternativním návrhem, který by naplňoval zadání referenda a zároveň umožňoval vyhnout se zavedení přísného režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Pojistku, jejímž cílem je zabránit přísným kontrolám na irské hranici, by podle Mayové obsahovala jakákoli dohoda dojednaná s EU.
Na dotaz, zda už jmenovala nástupce Dominica Raaba, který dnes na protest proti vyjednané podobě dohodě na svou funkci ministra pro brexit rezignoval, Mayová uvedla, že na to zatím neměla čas. Britská média spekulují, že funkci nabídla dosavadnímu ministrovi životního prostředí Michaelovi Goveovi, který byl vedle Borise Johnsona jednou z hlavních tváří zastánců brexitu před referendem v roce 2016.
Podle některých britských médií ale vše nyní nasvědčuje tomu, že i Gove na funkci ministra rezignuje.
Britskou vládu opustili ministr pro brexit a ministryně práce
Kvůli nesouhlasu s návrhem brexitové dohody, který ve středu podpořil kabinet premiérky Theresy Mayové, dnes z britské vlády odstoupili ministr pro odchod z Evropské unie Dominic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. Rezignaci oznámili také tři níže postavení členové vládního aparátu. Raab později zpravodajské společnosti BBC řekl, že Evropská unie Británii vydírala.
"Dnes jsem rezignoval na post ministra pro brexit. Nemohu s klidným svědomím podpořit podmínky navrhované v naší dohodě s EU," napsal Raab na twitteru, kde zároveň přiložil kopii rezignačního listu adresovaného Mayové.
V dopise Raab vysvětluje důvody svého kroku. "S politováním sděluji, že po včerejším (středečním) kabinetním zasedání musím rezignovat," píše Raab premiérce. Uznává sice, že chápe, proč se Mayová rozhodla hájit podobu dohody, se kterou vláda ve středu souhlasila, sám ji ale podpořit nemůže.
"A to ze dvou důvodů. Za prvé, jsem přesvědčen, že regulační opatření navrhované pro Severní Irsko představuje velice reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království," tvrdí Raab. Jako druhý důvod zmínil nesouhlas s pojistkou, která by v případě neexistence ujednání o podobě budoucích vztahů po skončení přechodného období začala platit, aby mezi Severním Irskem a unijním Irskem nevznikla žádná tvrdá hranice. Raab kritizoval, že právo veta v tomto případě má mít EU.
Raab později řekl BBC, že Brusel při vyjednávání Británii vydíral a výsledná dohoda neprojde britským parlamentem. Jeho země by podle něj měla vyjednávání ukončit a přijmout krátkodobé problémy, než aby "se upsala podmínkám, které by ji mohly poškodit na dlouhé roky dopředu", napsala hlavní politická zpravodajka BBC. Raab údajně přesto stále podporuje premiérku Mayovou a diskuse o jejím nahrazení považuje za nezodpovědné.
McVeyová ve svém rezignačním dopise napsala, že uskutečnění brexitu je věcí důvěry a záležitostí pro budoucnost a celistvost Británie. "Dohoda, kterou jste včera (ve středu) předložila kabinetu, nerespektuje výsledky referenda," uvedla nyní již bývalá ministryně. Zároveň tvrdí, že návrh dohody nesplňuje dřívější sliby Mayové, že Británie získá opět kontrolu nad svými financemi, hranicemi a obchodní politikou. "V těchto věcech jsem vás vždy podporovala," napsala premiérce McVeyová. Stejně jako Raab vyslovila obavy, že dohoda ohrozí britskou územní celistvost.
"Od názoru, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, jsme se přesunuli k postoji, že jakákoli dohoda je lepší než žádná dohoda," zdůraznila McVeyová. "Toto nemohu hájit a pro takovou dohodu hlasovat nemůžu," dodala.
Státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara, který odchod z kabinetu ohlásil jako první, oznámil, že nemůže souhlasit s brexitovou dohodou, podle které Británie uvázne na půli cesty bez časového harmonogramu, jak se opět stane suverénní zemí. Kromě něj se kvůli poslednímu vývoji rozhodli své funkce opustit také náměstkyně na ministerstvu pro odchod z EU Suella Bravermanová a poradkyně ministra školství Anne-Marie Trevelyanová.
Labouristé: Po odchodu Raaba už nemá vláda žádnou autoritu
Podle britských opozičních labouristů nezůstala konzervativní vládě Theresy Mayové po dnešní rezignaci ministra pro brexit Dominica Raaba žádná autorita. Uvádí to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení jednoho z hlavních poradců labouristického lídra Jeremyho Corbyna. Britští novináři na twitteru spekulují o dalších odchodech z kabinetu.
"Vláda se nám rozpadá před očima poté, co už podruhé odmítl ministr pro brexit podpořit plán premiérky Mayové," uvedl stínový ministr pro úřad vlády Jon Trickett.
Raab kabinet opustil den poté, co vláda ve středu dala zelenou návrhu dohody o odchodu Británie z EU. Raab nesouhlasí s podmínkami vyjednanými pro Severní Irsko, které podle něj představují reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království.
"Tohle je dvacátý ministr, který odešel z vlády Theresy Mayové za její dvouleté působení ve funkci premiérky. Theresa Mayová už nemá žádnou autoritu a zjevně není schopna docílit brexitové dohody, která by měla podporu byť jen jejího kabinetu - nemluvě o parlamentu a lidu naší země," dodal Trickett.
Britští novináři nyní spekulují, zda Raabův krok neznamená konec aktuální vlády. "Tohle bude možná den, kdy se to všechno sesype. Jak by teď mohli všichni ostatní brexitáři zůstat?" ptá se na twitteru hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. "Theresa Mayová má nyní vážné problémy. Zraky všech se upírají na (ministra životního prostředí) Michaela Govea, (ministra zahraničí) Jeremyho Hunta a (ministra vnitra) Sajida Javida. Jestli dnes odejdou také, bude to pro ni konec," napsal politický editor bulvárního listu The Sun Tom Newton Dunn.
Osud brexitové dohody i Mayové je podle britského tisku nejistý
Britský tisk se v dnešních komentářích k připravenému návrhu dohody o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie shoduje v názoru, že budoucnost ujednání i osud samotné britské premiérky Theresy Mayové jsou nejisté. Deníky uvádějí, že podoba brexitové dohody, na které se britští vyjednávači shodli se svými protějšky z Evropské unie, rozděluje politiky i veřejnost.
"Brexitový plán Mayové: rozdělený kabinet, rozdělená strana a rozdělený národ," uvedl v dnešním vydání deník The Guardian text dohody, jehož návrh britská vláda ve středu podpořila a který vzápětí Evropská komise zveřejnila. "Jedenáct členů kabinetu se vyslovilo proti dohodě, ale premiérka tvrdí, že to je to nejlepší pro Británii," napsal deník.
"Mayová poté, co byla obviněna, že brexitovou dohodu donutila kabinet přijmout, čelí zuřivému odporu," napsal deník The Daily Telegraph. Ten si v titulku vypůjčil premiérčina slova o tom, že Britové se budou muset vypořádat s komplikacemi.
Bulvární list The Sun na titulní straně poznamenal, že kabinet ministerské předsedkyně je zmítán chaosem. K popsání dohody použil místo termínu brexit slovo brexshit, čímž označil situaci jako průser. Vedle titulní stránky se The Sun dohodě věnuje na dalších šesti stranách.
"Británie se v uplynulé noci ocitla v marasmu, neboť hrozilo, že dohoda o měkkém brexitu Theresy Mayové její vládu zničí," napsal The Sun. "Když nakonec po pětihodinovém rokování získala podporu rozpolceného kabinetu, dohodu ocenila jako takovou, která je v národním zájmu," dodal list.
Deník Daily Mail na úvodní straně čtenáře informuje, že Mayová po brutální pětihodinové kabinetní bitvě podporu dohody získala, ale rebelové v její Konzervativní straně hrozí v nadcházejících dnech pučem.
Britský prounijní týdeník The New European vyšel s titulní stránkou s koláží, kde stoupající voda dosahuje Mayové pod nos.
Zdroj: ČTK