Mayová prý funkci neopustí, v úterý jede za Macronem

Mayová prý funkci neopustí, v úterý jede za Macronem
foto: flickr.com (CC BY-ND 2.0) /Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová navzdory výzvám k rezignaci odstoupit nehodlá a má v plánu odejít až po vypršení svého mandátu. Řekla to novinářům v Londýně. Její konzervativci sice čtvrteční parlamentní volby vyhráli, ale utrpěli těžké ztráty a přišli o parlamentní většinu. To teď Mayovou nutí ucházet se o podporu menší severoirské strany.


,,Během voleb jsem řekla, že pokud budu zvolena, dokončím celý mandát," konstatovala premiérka. Její vláda prý "odráží schopnosti a talent konzervativců" a bude sloužit všem.

Mayová oznámila, že v úterý odjede do Francie na setkání s prezidentem Emmanuelem Macronem. ,,Pouštím se okamžitě do práce, myslím, že je to důležité. Myslím, že právě to veřejnost očekává, chtějí vidět kabinet, který je důvěryhodný a zajišťuje stabilitu," konstatovala.

Britská média i opoziční politici o slibované stabilitě vážně pochybují. Mayovou podle nich volební neúspěch silně oslabil a v nové situaci není schopna prosadit v parlamentu své záměry. Komplikace volební výsledek znamená i pro vyjednávání o brexitu, které má zanedlouho začít.

List Sunday Times přinesl spekulace, že ministr zahraničí Boris Johnson byl údajně požádán pěti dalšími ministry, aby Mayovou nahradil v čele vlády. Johnson ale odmítl, že by se chystal vyzvat Mayovou na souboj o vedení strany a země, a zdůraznil, že premiérku nadále podporuje.

 

Zdroj: ČTK

Tagy