Mayovou čeká těžká práce na několika frontách. Může obstát?

Mayovou čeká těžká práce na několika frontách. Může obstát?
Autor: redakční databáze|Popisek: Velká Británie
13 / 07 / 2016, 18:45

Mayová se stane po rezignaci Davida Camerona druhou premiérkou od Margaret Thatcherové.

KOMENTÁŘ

Theresa Mayová. Jméno, jež se nyní skloňuje ve všech pádech v britských médiích. Nově nastupující premiérku čeká po oficiálním jmenování opravdu nezáviděníhodná práce. Či spíše lopota. Má vyvést zemi po brexitu z EU tak, aby ji to příliš ,,nebolelo", nastavit nové politické směřování Velké Británie, a navíc k tomu ještě sjednotit Konzervativní stranu, jak si předsevzala. Může to dokázat, nebo si na tom všem vyláme zuby?

Soudobému pozorovateli se může zdát, že být nyní britským premiérem je tak trochu ,,o ústa". Nic, po čem by měl člověk toužit. Mayová se k tomu však odhodlala a její rozhodnost by jí mohl leckdo závidět. Velká Británie se nyní nachází na osudovém rozcestí a není dosud jasné, jakým směrem se vydá. Nový směr může ukázat právě Mayová, která se ovšem po brexitu, proti kterému sama brojila, nachází v nezáviděníhodné pozici.

Její úkol totiž není jen ,,úspěšně" vyvést Británii z EU, ale zejména uklidnit zjitřenou situaci ve vlastní, tedy Konzervativní straně. Ta zažila bezprostředně po brexitu personální turbulence, kdy se na předsedu strany hlásili takové ,,figurky" bez charismatu jako například Michael Gove, který svou kandidaturu snad ani nemyslel vážně. Někteří ,,probrexitovští" konzervativci mohou dávat Mayové za vinu, že ona pro vystoupení Velké Británie z EU nehlasovala a držela se stranou kampaně. Někteří jí pak mohou vytýkat její přehnané ambice, které mohou působit až příliš chvástavě.

Na každý pád musí v nejbližších týdnech Mayová předložit konkrétní program politického a ekonomického směřování země, která již nebude nadále členem EU. To bude pro Mayovou nadmíru složitý úkol. Měla by také počítat i s tím, že jakékoliv důležité rozhodnutí mohou vnímat Britové po brexitu velmi citlivě. Nová premiérka může v budoucnu očekávat i další referendum ve Skotsku. To chce zůstat v EU, jak už se nechala několikrát slyšet premiérka Nicola Sturgeonová. Pokud by se stalo to, že by se Skotsko osamostatnilo, což se nedá nevyloučit, mohlo by to vést k dalším odstředivým tendencím v jiných částech Velké Británie a možnému rozpadu celé země. Mayová by tak vešla do dějin jako ,,hrobař" Spojeného království. 

Na druhou stranu je Mayová již zkušenou političkou a výše zmíněné úkoly se jí mohou podařit splnit. Ale aby se tak stalo, bude potřebovat více než politické zkušenosti. Velkou Británii čekají příští měsíce a roky kritické chvíle. Pokud Mayová obstojí, může být Británie svědkem zrodu nové ,,železné lady".

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace