Autor fotografie: CSG, Public domain|Popisek: Majitel CSG Michal Strnad
Projekt PageNotFound a časopis Respekt otevřely loni na konci listopadu třaskavé téma. Majitel CSG Strnad usiloval o převzetí Seznam Zpráv a pomáhat mu v tom měl jejich šéfredaktor Unger. Poněkud stranou zůstaly některé souvislosti – proč má výrobce obrněných vozidel nebo munice zájem vstoupit do médií.
Jakub Zelenka z PageNotFound v úvodu svého článku připomněl Strnadův zájem o vydavatelství Mafra, které na přelomu roku prodával Andrej Babiš: „Mafra totiž nebyla jediným podnikem tohoto druhu, který se ocitl ve Strnadově hledáčku. Podle několika zdrojů Page Not Found projevoval v zákulisí zájem také o skupinu A11 se sítí regionálních televizí. Strnadovi lidé navíc po Praze rozhlašovali, že zbrojař koupil část televize Prima. Žádná transakce se však nakonec neuskutečnila.“ – Zelenka však tuto pasáž uvádí jedinou větou: „Babišova média představovala nadmíru vítaný bonus“ (k pardubické Synthesii, která byla součástí balíčku). Nerozvíjí však proč, k čemu by Strnad měl potřebovat vlivná celostátní média.
Úspěšné období pro Czechoslovak Group. A ostré lokty
Autor chválí Seznam Zprávy za jejich kvalitní investigativu a publicistiku. Czechoslovak Group současně zažívá nebývale úspěšné období, významným způsobem jí rostou zisky a významným způsobem investuje a roste. V listopadu dokončila rok trvající akvizici americké The Kintetic Group a stala se světovým leadrem v produkci střeliva. Ne vše je ovšem tak růžové, jak si lze při pohledu na tiskové zprávy skupiny myslet. Do médií probleskují informace například o „turbulentním období“ v kopřivnické Tatra Trucks. Ve firmě, která by měla být na čestném místě výstavní skříně CSG, „probíhá boj o vliv, majetková práva a podíly ze zisku“. Souvisí to například i s armádní rámcovou zakázkou na nákladní Tatry, o které jsme psali v létě. Smlouva totiž nebyla podepsána s výrobcem, tedy společností Tatra Trucks, o níž se CSG majetkově dělí se společností Promet Group, ale s firmou Tatra Defense Systems s.r.o., kterou vlastní CSG ze 100 % - důvodem zde může být i problém bezpečnostní prověrky.
Zásadní roli má CSG také v české muniční iniciativě a mezi pěti českými společnostmi, které byly vybrány k účasti na tomto obecně nezpochybnitelně prospěšném a potřebném projektu, hraje z hlediska objemu dodávané munice první housle. A to za aktivní podpory státních institucí. Tím se již dostáváme k otázce, proč by měl chtít zbrojař vlastnit vlivná celostátní média. V jeho zájmu totiž v žádném případě není, aby se kdokoli, kdo má významný dosah, díval nezávisle na detail těchto projektů. Vše podstatné se vejde do tří odstavců tiskové zprávy. Otázky a pochybnosti jdou dnes proti zájmům státu. Své by o tom mohl vyprávět bývalý pirátský senátor Lukáš Wagenknecht, který v létě svou podrobnou zprávou otevřel téma předražené dělostřelecké munice.
Pevné vazby CSG do nejvyšších pater politiky a obrat ministryně Černochové
Stále pevnější vazby CSG do nejvyšších pater politiky i státní správy byly předmětem zájmu již dříve. Připomenout lze cestu premiéra Fialy, na kterou s sebou vzal také majitele CSG Michala Strnada. Před evropskými volbami to kritizoval Andrej Babiš, který Fialu označil za lobbistu zbrojařů. Připomenout lze také pro českou muniční iniciativu klíčovou roli Vojenského zpravodajství. Její bývalý ředitel Beroun po spekulacích, že z čela rozvědky odejde přímo do Czechoslovak Group, dnes řídí bezpečnost v Řízení letového provozu. Jeho klíčovým dodavatelem je společnost CS Soft, která od roku 2018 patří přes společnost TRADITION CS a.s. do skupiny Czechoslovak Group. Podle webu hlidacstatu.cz se CS Soft vyskytuje v 93 veřejných zakázkách jako dodavatel, přičemž ve všech případech je odběratelem Řízení letového provozu České republiky.
Další státní institucí, která má významné slovo v oblastech zájmu CSG, je Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Díky své síle a kompetentnímu týmu elitních právníků dokáže Michal Strnad potrápit Ministerstvo obrany velmi důrazným způsobem. Naposledy to bylo vidět v případě návrhu na zákaz plnění smlouvy na nákup BVP CV90. Ten podala společnost Defence Export, založená v roce 2016 jako součást Czechoslovak Group. Návrh byl stažen a ministryně obrany Černochová zavítala na historické návštěvy firem CSG, jimž se v minulosti vyhýbala. Napřed v Pardubicích, poté přímo v Kopřivnici, kde ji na polygonu provázel osobně Michal Strnad. Změna její rétoriky a přístupu vůči CSG je velmi zřetelná.
Cerha, Strnad, Unger a zákulisní hry
Důvod zájmu CSG o velká celostátní média se tedy nabízí. Čím méně se budou podrobně a nezávisle věnovat zákulisí velkých armádních akvizic nebo mezinárodních projektů, které CSG rozvíjí, tím lépe jak pro Michala Strnada, tak pro jeho kontakty v nejvyšších patrech české politiky i státní správy. Klid na práci. Sabina Slonková, partnerka Jakuba Ungera, na Neovlivni.cz napsala loni v září: „...sám zbrojař má mimo jiné taky úzkou vazbu na premiérova blízkého spolupracovníka Františka Cerhu. Oba muži se podle zjištění redakce opakovaně sešli. Co přesně řešili, ani jeden z nich neprozradil. Osobní setkání nicméně na přímý dotaz ani jeden nevyvrátil.“ Ten samý František Cerha, premiérův tajemník, je zmíněn v kauze snahy převzetí Seznam Zpráv, jako účastník podivné schůzky premiéra s majitelem Seznamu Lukačovičem a exšéfredaktorem Ungerem.
Sabiny Slonkové se redakce zeptala, zda je pravdivá informace kolující v bezpečnostní komunitě – totiž že právě ona měla být skutečnou autorkou či alespoň spoluautorkou tzv. „zpráv BIS“, které Unger nosil majiteli Seznamu. Na otázku neodpověděla. V Seznamu se zákulisní hry provalily a Seznam Zprávy v CSG neskončí, skončil naopak její „trojský kůň“ Unger. Což neznamená, že mizí zájem Czechoslovak Group dobře si hlídat, jak o jejích projektech kdo informuje.
A jestliže se provalila v podstatě banální konstrukce vazeb na šéfredaktora, výhledově se podobným způsobem mohou provalit i mnohem zásadnější témata. Blíží se volby 2025, jde o desítky a stovky miliard z kapes českých a evropských daňových poplatníků a voličů. Popsaný způsob, kterým se CSG zřejmě pokoušela převzít Seznam Zprávy, nepůsobí příliš eticky a otevřeně. Přičteme-li další zmíněné kauzy, nejen ty spojené s Tatra Trucks, otázek spíše přibývá.