"Měl by ses naučit řídit auto. Škody by byly výrazně větší" Německý deník zveřejnil komunikaci dvojice teroristů

&quote;Měl by ses naučit řídit auto. Škody by byly výrazně větší&quote; Německý deník zveřejnil komunikaci dvojice teroristů
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Útočník, který ve vlaku v Bavorsku zranil pět lidí
15 / 09 / 2016, 10:45

Německý deník Süddeutsche Zeitung zveřejnil komunikaci dvojice teroristů, kteří v červenci zaútočili v bavorských městech Ansbach a Würzburg.

Pachatelem exploze v Ansbachu byl žadatel o azyl ze Sýrie

Berlín (ČTK) -  Je z ní vidět, jak se oba muže, kteří útočili ve jménu Islámského státu (IS), snaží na dálku ovlivnit někdo, kdo jim dává tipy, jak postupovat. Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že členové IS přes internet vyhledávají osoby ochotné spáchat teroristický útok.

Sedmnáctiletý Riaz Khan A. přišel do spolkové republiky loni a po nějaké době dostal ubytování u německé rodiny nedaleko Würzburgu. Nikoho přitom nenapadlo, že mladík je fanatik, který komunikuje s Islámským státem a který je schopen zaútočit sekerou a nožem na cestující regionálního vlaku. Takto vypadala podle Süddeutsche Zeitung část jeho komunikace s člověkem, který byl podle všeho "instruktorem" IS:

Zástupce IS: "S jakou zbraní plánuješ zabíjet?"

Riaz A.: "Nůž a sekera jsou nachystané."

Zástupce IS: "Bratře, nebylo by lepší to udělat autem?"

Riaz A.: "Neumím řídit auto."

Zástupce IS: "Měl by ses to naučit."

Riaz A.: "To trvá."

Zástupce IS: "Škody by pak byly výrazně větší."

Riaz A.: "Dnes v noci chci přijít do nebe."

Dvojice byla opakovaně v kontaktu i v den útoku 18. července. Riaz A. dokonce odeslal zprávu i z vlaku směřujícím do do Würzburgu, v němž posléze vážně zranil několik lidí. "Začínám," napsal. "Teď se dostaneš do nebe," zněla odpověď.

Německá policie neví, kdo byl islámistický terorista Muhammad Riyad

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.