Měli bychom být obezřetní a všímat si okolí. K teroristickému útoku může dojít dříve nebo později i u nás

Měli bychom být obezřetní a všímat si okolí. K teroristickému útoku může dojít dříve nebo později i u nás
14 / 08 / 2016, 14:00

Měli bychom být klidní, že nás česká policie a agenti BIS či Vojenského zpravodajství ochrání? Vždyť i našeho džihádistu z Plzně nám museli Turci přivést za ručičku! Možná už brzy nás čeká zoufalý boj o život, až bude pro teroristy bezpečnější udeřit u nás než v Německu, říká válečník, který prošel mnoha boji v Afgánistánu.

"Štve mě, když vidím, že jsem bojoval v Afghánistánu vlastně zbytečně a že kvůli německým politikům se nám teď v samém srdci Evropské unie toulají bůhvíkde tisíce muslimů s válečnými zkušenostmi," říká v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Marcel Havlásek, bývalý příslušník elitní 601. skupiny speciálních sil „Generála Moravce“ a dodává:

"Pojďme si s chladnou hlavou a bez emocí říct nějaká fakta. Mezi uprchlíky, a to i podle EUROPOLU, jsou i navrátilci z bojových zón ze Sýrie, Iráku, Libye a dalších válek, a dál jednotlivci, malé skupinky členů různých teroristických skupin, radikálové, kteří Západ a náš životní styl, hodnoty, víru bytostně nenávidí. Ti tady chtějí buď naplánovat a provést přímé akce nebo řídit malé buňky, které budou provádět přímé akce, popřípadě naverbovat, zradikalizovat, vyškolit a ideologicky vést mladé rekruty z místní populace – těmi nejspíš budou potomci přistěhovalců, ke kterým mají tyto osoby blízko.

Vytvoří si pravděpodobně logistické zázemí a celé sítě, potřebné k vedení teroristických operaci, se vším co k tomu patří. Tihle lidé mají čas, nemusí spěchat. Jsou vytrvalí, cílevědomí a motivovaní. Oni jsou ti, kdo vybírají místo, čas a způsob případného útoku. K tomu všemu potřebují splynout s okolím, nebýt nápadní, potřebují mít velkou základnu, kde mohou nikým nerušení plánovat, kde se jim dostane logistické podpory, odkud mohou vše řídit a kde se bezprostředně po akci skryjí a po čase úplně zmizí. Skvělým příkladem je bruselská čtvrť Molenbeek, kde se policii a celému světu přímo pod nosem skrýval po úspěšně provedené akci celých 126 dnů terorista Salah Abdeslam. Neskrýval se na Blízkém východě, ale v samém centru Evropské unie. Neuvěřitelné? Ale možné."

Marcel Havlásek se vyjádřil i k případu prvního Čecha z Plzeňska, který se chtěl podle policie přidat k teroristům organizace Islámský stát. Podle Havláska je dalším problémem radikalizace jednotlivců prostřednictvím sociálních sítí a internetu.

"Kdyby se mu to povedlo a vrátil se po čase zpět domů absolutně radikalizovaný se zakořeněnou nenávisti a opovrhováním naší společnosti, měli bychom vážný problém. Našel by si podobně smýšlející mladíky, kteří by mu naslouchali a vzhlíželi k němu s respektem a pro které by se stal vzorem, a od toho pak už je jen krůček k naplánování a provedení úspěšného útoku na měkký cíl. Tento druh útočníka je totiž u nás doma a má všechny předpoklady k úspěšnému provedení teroristické akce: zná dokonale prostředí, má tady perfektní zázemí a splyne s okolím, takže dokáže být nenápadný. Přitom má patřičný bojový výcvik ze zahraničí a tudíž je extrémně nebezpečným.

A přitom ho české zpravodajské služby vůbec neregistrovali! Vždyť tento člověk se nezradikalizoval ze dne na den a nikdo si toho nevšiml, až nám ho Turci museli vrátit zpět do republiky a informovat úřady.

Jaký z toho plyne závěr? Terorista ukrytý mezi uprchlíky v tuto chvíli nemá dostatečné zázemí a podmínky k provedení rozsáhlého teroristického útoku na území České republiky. A na druhou stranu, myslet si naivně, že se nemůže nic stát a že nám nehrozí žádný teroristický útok, je hazard s životy našich občanů, který si v tuto chvíli nemůžeme dovolit.

Upřímně, ruku na srdce, u nás nejsou tak přísná bezpečnostní opatření jako například ve Velké Británii, nebo ve Francii. Tento fakt by mohl být lákadlem pro případné teroristy, protože v dnešním globálně propojeném světě, ve světě sociálních sítí a internetu je podle mého názoru vlastně jedno, ve které zemi EU se případný útok odehraje. Důležitý je výsledek, který se tak či tak dostane do celého světa. Pokud bude jednodušší vzhledem k bezpečnostním opatřením, třeba výjimečný stav jako ve Francii, nebo pokud teroristé už nebudou mít tolik prostoru a možností provést útok v zajímavých pro ně zemích jako jsou Velká Británie, Francie – mohou tento útok provést tam, kde to pro ně bude schůdnější. Klidně u nás. Jaký z toho plyne závěr? Riziko teroristického útoku je zatím velice nízké, ale není nemožné. Měli bychom být obezřetní, všímat si okolí, ale nepanikařit a nešířit strach."

Celý rozhovor zde.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace